از متخصص اسناد بپرسيد
صفحه هاي مرتبط
 
پربازديدهاي امروز
 
 

 

درگذشت هانیبال الخاص

تاريخ خبر : 14/4/1390امتياز بده :ارسال به دوستتعدادمشاهده : 9402

هانیبال الخاص، نقاش نوگرای ایرانی و آغازگر طراحی فیگوراتیو در ایران،  بیست و سوم شهریور در آمریکا بدرود حیات گفت.
هانیبال الخاص، در خرداد 1309، در خانواده‌ای آشوری و اهل فرهنگ، در کرمانشاه متولد شد. تحصیلات خود را تا مقطع دیپلم در ایران به پایان رساند. آن گاه برای ادامه ی تحصیل در رشته ی طب، به آمریکا رفت. بعد از سه سال، از تحصیل در رشته ی پزشکی منصرف شد و وارد مدرسه ی هنری شیکاگو شد و فوق لیسانسس خود را در رشته ی نقاشی از آن دانشگاه دریافت کرد. پس از بازگشت به ایران، در  هنرستان  نقاشی و دانشکده ی  هنرهای زیبای تهران سرگرم تدریس شد.
  آشنائی او با جلال آل احمد، مایه ی شناساندنش به محافل روشنفکری آن زمان شد و بعد از آن، اولین طرح های وی در کتاب«نفرین زمین» آل احمد، نام او را بر سر  زبان‌‌ها انداخت.
هانیبال الخاص، در دوران حیات خود افزون بر تدریس، نمایشگاه های انفرادی و گروهی فراوانی برپا کرد که همگی به علت جسارت در نحوه ی بیان و تازگی و خلاقیت در اجرا، مورد توجه فراوان هنردوستان قرارمی گرفت.
وی- که آغازگر طراحی فیگوراتیو و قصه گو در نقاشی نوگرا در ایران است- بیش از ۱۰۰ نمایشگاه اختصاصی و بیش از ۲۰۰ نمایشگاه گروهی در ایران، اروپا، کانادا، آمریکا و استرالیا، برگزار کرده ‌است.
الخاص- که برای ده‌ها کتاب، تصویر روی جلد طراحی و اشعاری نیز مصور کرده است-چهار کتاب در آموزش هنری نگاشت و افزون بر این  اشعاری در قالب دوبیتی، هایکو، قصیده و....،.به زبان آشوری سروده است.
 وی، در خردادماه امسال(1389)، برای شرکت در نکوداشتی که شاگردانش در خانه ی هنرمندان، به افتخار او برگزار کرده بودند، از آمریکا به ایران آمد و مایل بود در صورت بیمه شدن و تأمین هزینه‌های بیماری‌اش، در کشور بماند. ولی به دلیل محقق نشدن این امر، مرداد ماه به آمریکا بازگشت. این هنرمند پیشکسوت، روز بیست و سوم شهریور، به سبب پیشرفته شدن بیماری‌اش، در آمریکا درگذشت.
گفتنی است که در سال ،1376 بخش آرشیو شفاهی سازمان اسناد و کتابخانه ی ملی ایران، طی 3 نشست با روانشاد الخاص گفتگوکرده است. این خاطرات، به صورت مصاحبه ی تاریخ شفاهی ضبط و ثبت گردیده است و برای پژوهشگران و علاقه مندان، دردسترس می باشد


     

بازگشت