از متخصص اسناد بپرسيد
صفحه هاي مرتبط
 
پربازديدهاي امروز
 
 

 

وبلاگ تاریخ شفاهی خانوادگی

تاريخ خبر : 14/4/1390امتياز بده :ارسال به دوستتعدادمشاهده : 1406

وبلاگ تاریخ شفاهی خانوادگیhttp://familyoralhistory.us/ ، با محوریت دو موضوع «تاریخ شفاهی خانوادگی» و «فناوریهای جدید صوتی و تصویری» به علاقه مندان عرضه شده است. نویسندة وبلاگ، در وهلة اول می کوشد تا این باور را که مصاحبه با اعضای خانواده، به معنای نزدیک بودن آن ها به تاریخ فوتشان است، به این باور تغییر یابد که «انجام مصاحبه با اعضای خانواده، برای دسترسی به آنچه خواهد بود که آن ها می دانند و ما نمی دانیم». در مرحلة بعد، امکانات جدید و نرم افزارهای مناسب را، برای ثبت تاریخ شفاهی خانوادگی معرفی می نماید. همچنین در بخش های دیگر آن، رخدادهای مهم و جالب آرشیوی، به صورت تقویم یا اخبار، به مراجعان ارائه شده است. این وبلاگ، در این خصوص که پرسش های مناسب در زمینة دستیابی به تاریخ و سوابق خانواده، چگونه سؤال هائی باید باشد، رهنمودهای مبسوطی ارائه می کند؛ برای نمونه، تمرکز بر رویدادهای مهم زندگی اعضای خانواده و یا پیشامدهائی که در آیندة آن ها یا آیندة دیگر اعضای خانواده اثرگذار بوده و همچنین، بهره گیری از عبارت های مناسب برای شروع هر سؤال.
نویسنده، انگیزة نخستین خود را برای ایجاد این وبلاگ، چنین برشمرده است که در روز تولد 99 سالگی پدر بزرگش، به قصد دستیابی به سوابق خانواده، داستان زندگی پدربزرگش را ضبط کرده است. در اثنای گفتگو، متوجه می شود که از این طریق، به اطلاعاتی در مورد خانواده دست یافته که تا آن موقع، از آن ها هیچگونه آگاهی‌ای نداشته است. او، کاست های مصاحبه را به سی دی تبدیل کرد و از شرکتی خواست تا محتوایش را پیاده کند و به متن نوشتاری تبدیل نماید. اکنون او، با خودش می اندیشد که چگونه می توانست این کار را به نحو بهتری انجام دهد. آیا راه های بهتری برای پرسیدن   سؤال ها وجود داشته؟ آیا می بایست از تجهیزات بهتری استفاده می کرده؟ این پرسش ها، او را به راه پژوهشی کشاند؛ راهی که شامل مطالعة کتاب، شرکت در کارگاه های آموزشی و گذراندن دوره ای در دانشکده برای آشنائی با مبانی صدا بود. رفته رفته او پی برد که به کشفی به نام تاریخ شفاهی دست یافته است؛ تاریخ شفاهی خانواده اش که اکنون وی    می توانست با تکثیر آن بر روی سی دی و هدیه دادن به پدر بزرگ خود در جشن تولد یکصد سالگی اش، زمینة شادی اعضای خانواده را فراهم آورد.
او، آموخت که تاریخ شفاهی، روشی است برای ضبط خاطرات عاملان و یا شاهدان عینی رخدادهای تاریخی. نویسنده، خانم سوزان ای کیچن، تجربه های خود را در این وبلاگ درمعرض دید علاقه مندان قرار داده و علاوه بر آن، پیوندهای دیگری در زمینة تاریخ شفاهی خانوادگی، به خوانندگان معرفی نموده است .

 


     

بازگشت