از متخصص اسناد بپرسيد
صفحه هاي مرتبط
 
پربازديدهاي امروز
 
 

 

توقف طرح تاریخ شفاهی ادبیات ایران

تاريخ خبر : 14/4/1390امتياز بده :ارسال به دوستتعدادمشاهده : 1395

محمدهاشم اکبریانی، سرویراستار مجموعة «کتاب‌های تاریخ شفاهی ادبیات ایران »، از پایان این طرح خبر داد و دلیل آن را فرسودگی کاری، فقدان حمایت چهره‌های حرفه‌ای‌تر این مجموعه و فقدان بازگشت مالی برای مؤلفان و بخش تحریری اعلام کرد.
این کار، در سال 1380 در زمان وزارت آقای مسجد جامعی پا گرفت و علاوه بر جدیتی که‌ آقای اکبریانی برای انجام این کار داشت، حمیدرضا اسلامی، مدیر انتشارات روزنگار  نیز، تمام امکانات و ظرفیت‌های نشر یاد شده را  برای انجام این پروژه در اختیار آقای اکبریانی قرار داد.
بعدها مشکلات مالی سبب شد، آقای اکبریانی فعالیت خود را با  ناشر دیگری پی بگیرد که در نهایت، با تلاش آقای اکبریانی و گروه همراه وی، این کار چندین سال دیگر تداوم یافت.
مجموعة یاد شده، به رغم ضعف‌هائی که در روش‌شناسی کار داشت، یکی از مهم‌ترین اسناد و مدارک به جای مانده در تحلیل تاریخ ادبیات و فرهنگ ایران به شمار می‌رود.
خوشبختانه اقبال اهالی ادبیات و علاقه‌مندان تاریخ ادبیات و فرهنگ ایران این مجموعه، مناسب بود و توانست جای خود را در میان علاقه‌مندان باز کند. به همین دلیل،  بی شک توقف انتشار مجموعه، برای پژوهشگران و علاقه مندان این رشتة کاری، مایة تأسف است.     
 در خور یادآوری است که تا کنون  11 عنوان  از مجموعه کتاب‌های تاریخ شفاهی ادبیات ایران، شامل مصاحبه و گردآوری آثار افرادی چون: علی باباچاهی، هوشنگ گلشیری، شمس لنگرودی، صادق هدایت و...  منتشر شده و چهار عنوان دیگر آن نیز، قرار است انتشار یابد.
 

 


     

بازگشت