از متخصص اسناد بپرسيد
صفحه هاي مرتبط
 
پربازديدهاي امروز
 
 

 

خریداری مستندات فیلم سرزمین گمشده

تاريخ خبر : 14/4/1390امتياز بده :ارسال به دوستتعدادمشاهده : 1470

فیلم مستند سرزمین گمشده، ساختة وحید موسائیان، فیلمی تاریخی دربارة جمهوری دموکرات آذربایجان و بازماندگان آن است که در سال های 1324 تا 1325 و تحت نفوذ دولت اتحاد جماهیر شوروی، تشکیل شد. این فیلم، متمرکز بر مصاحبه با بازماندگان آن فرقه است؛ افرادی نظیر نصرت‌الله جهانشاهلو، امیرعلی لاهوتی و بابک امیر خسروی. شماری از این افراد، کسانی بوده اند که پس از خروج از ایران و مهاجرت به شوروی در سال 1325، به اردوگاه های کار اجباری در سیبری تبعید شدند.
منتقدان فیلم سرزمین گمشده، گفته اند که «این فیلم، مستند قابل توجهی است؛ یکی به دلیل این که به برهه‌ای از تاریخ معاصر و واقعه‌ای پرداخته که سینما کم تر بدان توجه نشان داده است. دوم آن که این اطلاعات را، در قالبی جذاب به تماشاگر منتقل می کند.»
موسائیان، برای ساخت این فیلم، با ده نفر مصاحبه هائی به مدت 12 ساعت در شش کشور جهان انجام داده و اسناد و مدارک آرشیوی متعددی جمع‌آوری کرده است. او، به انگیزة ایجاد امکان حفاظت و نگهداری مطلوب برای این اطلاعات، تصمیم به واگذاری مستندات فیلم خود به سازمان اسناد و کتابخانة ملی ایران، گرفت. این مدارک، در تاریخ یازدهم خرداد سال جاری، از وی خریداری گردید.


     

بازگشت