از متخصص اسناد بپرسيد
صفحه هاي مرتبط
 
پربازديدهاي امروز
 
 

 

موبد رستم شهزادی

تاريخ خبر : 14/4/1390امتياز بده :ارسال به دوستتعدادمشاهده : 1580

موبد رستم شهزادی در سوم فروردین سال 1291، در یزد در خانواده ای از روحانیون زرتشتی متولد شد. تحصیلات ابتدایی خود را در شهر یزد و در دبستان دینداری گذراند که ویژة موبد و موبدیاران بود. شهزادی پس از مهاجرت به تهران، ابتدا به مدرسة جمشید جم رفت و دورة مقدماتی را در آنجا گذراند و پس از آن وارد دبیرستان البرز شد. در سال 1307 به هند فرستاده شد تا در آموزشگاه «کاماآتورنان» که ویژه موبدزادگان بود، آموزش های عالیه‌ دین زرتشتی را بگذراند. وی در آنجا بر زبان های اوستایی، پهلوی‌، پازند و مسایل تطبیقی ادیان مسلط شد و در  سال 1314 دیپلم عالی این رشته را از دست موبدان معروف وقت هندوستان دریافت کرد.
پس از بازگشت به ایران، نخستین فعالیت وی سرپرستی پرورشگاه مارکار یزد بود. موبد شهزادی همزمان با این کار، به عنوان دبیر نیز در دبیرستان مارکار یزد به تدریس زبان انگلیسی، تاریخ، جغرافیا و دروس دینی پرداخت.
پس از آن  موفق به اخذ مدرک لیسانس حقوق، با پژوهش و برگردان کتاب پهلوی «ماتگان هزار دادستان» و نوشتن پایان‌نامه‌ای با عنوان « قانون مدنی زرتشتیان در زمان ساسانیان» شد. در سال 1338 به استخدام آموزش و پرورش درآمد و در همان زمان به مدت هفت‌سال سرپرستی کتاب‌خانه یگانگی به او واگذار شد.
. در سال 1339 که نخستین کنگره جهانی زرتشتیان در تهران برگزار شد‌، شهزادی به سمت دبیری کنگره برگزیده شد. وی پس از بازنشستگی شادروان سهراب سفرنگ در سال 1352 از انجمن زرتشتیان تهران، جایگزین او شد و سرپرستی دفتر ازدواج زرتشتیان تهران را بر عهده گرفت که این مسئولیت را تا پایان عمر انجام داد. پس از انقلاب نیز از کارهای اجتماعی کنار نکشید و با وجود ناآرامی اوضاع،‌ به مجلس خبرگان رفت آن‌گونه که نقش اصلی را در تصویب سه‌رنگ  سبز، سفید و سرخ پرچم ایران بازی‌کرد. موبد شهزادی 65 سال به‌طور جدی سخنرانی و نویسندگی کرد و در مجموع بیش از هزار سخنرانی و صدها نوشته و ده ها عنوان کتاب از ایشان به یادگار  مانده است. آخرین سخنرانی رسمی ایشان در حرم امام خمینی به مناسبت یکصدمین سالگرد تولد ایشان بود.
 موبد رستم شهزادی سر انجام در 23 اسفند ماه سال1378 به سرای جاوید شتافت.


     

بازگشت