از متخصص اسناد بپرسيد
صفحه هاي مرتبط
 
پربازديدهاي امروز
 
 

 

دکتر عباس حرّی

تاريخ خبر : 14/4/1390امتياز بده :ارسال به دوستتعدادمشاهده : 1207

دکتر عباس حرّی در پانزدهم اسفند 1315 در خانواده ای روحانی در مشهد به دنیا آمد. تحصیلات خود را در مشهد گذراند، سپس وارد دانشسرای مقدماتی شد. پس از اتمام دوره دانشسرا در سال 1335 برای معلمی به یکی از روستاهای کاشمر مأمور شد و هفت سال در آنجا خدمت کرد. در سال 1349 مدرک لیسانس خود را دررشتة زبان و ادبیات انگلیسی و در سال 1352 فوق لیسانس خود را در رشتة کتابداری از دانشگاه تهران اخذ کرد. در سال 1353 به عنوان مربی، در گروه کتابداری دانشگاه تهران به تدریس پرداخت و پس از دریافت یک فرصت مطالعاتی از سوی دانشگاه تهران، به ایالات متحده امریکا سفر کرد و در آنجا ادامه تحصیل داد و موفق به کسب مدرک دکترای کتابداری شد. وی در سال 1360 به ایران بازگشت و به مدت 6 سال مدیر گروه کتابداری، و چند سال نیز معاون آموزشی و معاون تحصیلات تکمیلی دانشکده شد.
دکتر حرّی از سال 1370 تا 1380  در سمت معاونت فنی و پس از آن معاونت پژوهشی با کتابخانة ملی همکاری داشت. در زمان معاونت ایشان در کتابخانه ملی، چند اقدام مهم صورت گرفت از جمله تألیف دایرة‌المعارف کتابداری و اطلاع رسانی.
 از فعالیت های آموزشی دکتر حرّی می توان به تدریس دروس کتابداری واطلاع رسانی در دانشگاه تهران، دانشگاه آزاد، دانشگاه تربیت مدرس،دانشگاه الزهرا، دانشگاه شیراز، دانشگاه اهواز، و دانشگاه مشهد و هدایت بیش از 150 پایان نامه کارشناسی ارشد و دکتری اشاره کرد.
از دکتر حرّی آثاری به صورت تألیف، ترجمه، مقاله و یادداشت وجود دارد. همچنین درسال 1372 کتاب مروری بر اطلاعات و اطلاع رسانی وی به عنوان کتاب سال جمهوری اسلامی ایران برگزیده شد و انجمن آثار مفاخر فرهنگی طی مراسمی در ۱۵ اسفند ۱۳۸۵ در هفتادمین سالروز تولد وی، از ۴۰ سال تلاش و فعالیت علمی ایشان تجلیل کرد.

 


     

بازگشت