از متخصص اسناد بپرسيد
صفحه هاي مرتبط
 
پربازديدهاي امروز
 
 

 

لوئیس ترکل ( Louis Studs Terkel)

تاريخ خبر : 14/4/1390امتياز بده :ارسال به دوستتعدادمشاهده : 1283

لوئیس ترکل در 16 می 1912 متولد شد. او نویسنده، مورخ، بازیگر و گوینده بود. ترکل در رشته حقوق تحصیل کرد ولی فعالیت شغلی او در رسانه های رادیویی و تلویزیونی متمرکز بود. کار حرفه ای وی به عنوان مجری یک برنامه تلویزیونی، شخصیت یک مصاحبه‌گر مسلط را برای او رقم زده بود.
اولین کتاب وی با عنوان «ابرچهره‌های جاز» در سال 1956 به چاپ رسید. ده سال بعد اولین کتاب او در زمینه تاریخ شفاهی با عنوان «خیابان حدفاصل، امریکا» منتشر شد. به دنبال آن کتاب های دیگر او به روش تاریخ شفاهی به نام های رکود اقتصادی دهه 1930، جنگ جهانی دوم، روابط نژادی، کار، چرخه می‌شکند تا سال 2001 به چاپ رسید. ترکل، در سال 1985 برنده جایزه پولیتزر برای انتشارکتاب جنگ خوبThe Good War  شد. سایر کتابهای او عبارتند از: مصاحبه با چهره‌های شاخص فیلم و تئاتر، زمان های سخت، رؤیاهای آمریکا و ... .
مصاحبه با چهره‌های شاخص فیلم و تئاتر یا Film And Theater Interviews یکی از کتاب های ترکل است که در نوامبر 2004 منتشر شد و جایزه پولیتزر مورخین شفاهی را به خود اختصاص داد. کتاب شامل مکالمات جالبی با برخی از بزرگترین ستارگان فیلم و تئاتر است. این کتاب در اصل، تحت عنوان تماشاگر منتشر شد و به حرفه بازیگران، کارگردانان، نمایش نامه نویسان، ترانه سرایان و افرادی که کارهای دراماتیک در قرن بیستم آفریدند می پرداخت. از جمله شخصیت-های برجسته ای که دراین کتاب با آنها مصاحبه شده می توان از باسترکیتون، فدریکو فلدینی، کارول چنینگ، مارلون براندو، ادوارد آلبی، آرتور میلر، زیرو ماستل، ویلیام سارویان، تنسی ویلیامز، آگوست ویلسون و ... نام برد.
ترکل در 31 اکتبر 2008 چشم از جهان فرو بست.

 


     

بازگشت