از متخصص اسناد بپرسيد
صفحه هاي مرتبط
 
پربازديدهاي امروز
 
 

 

دفتر منطقه ای تاریخ شفاهی

تاريخ خبر : 14/4/1390امتياز بده :ارسال به دوستتعدادمشاهده : 1226

دفتر منطقه ای تاریخ شفاهی (Regional Oral History Office) یک برنامة تحقیقی دانشگاه کالیفرنیا، شاخه برکلی است که از طریق کتابخانه بنکرافت فعالیت می نماید. این برنامه، اسناد صوتی و تصویری تاریخ کالفرنیا و ایالات متحده در محدوده منطقه ای جمع‌آوری می کند، در زمینة تاریخ شفاهی آموزش می دهد و به ارزیابی و نگهداری منابع گردآمده می پردازد. این دفتر زمینه فعالیت در حوزه منابع شفاهی را برای دانشجویان و محققان با هدف بهبود کیفیت تحقیقات آنها با کمک گرفتن از نظریات جامعه شناسی، روش شناسی و همچنین با استفاده ازمصداق هایی از اظهارات شخصی و حافظه جمعی، فراهم می آورد.
  دفتر منطقه ای تاریخ شفاهی از زمان آغاز فعالیت آن در سال 1954،  مصاحبه هایی در زمینه-های مختلف و موضوعات محوری به انجام رسانده است. از جمله سیاست و حکومت، قانون و حقوق، هنرها، کار و تجارت، اجتماع و تاریخ اجتماعی، تاریخچه دانشگاه کالیفرنیا، منابع طبیعی و محیط زیست و علم و فن آوری. مصاحبه با افراد برای تدوین رساله های تک نگار (مونوگراف)، مقاله‌ها، کتابها، فیلم ها و فیلم های مستند و پایان نامه ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. 
هدف از مصاحبه، فراخواندن هریک از حاضران در رویدادهای تاریخی برای ارائه گزارشی دقیق از وقایع است. مصاحبه ها، پیاده سازی و با دقت، ویرایش و توسط مصاحبه شوندگان بازبینی می-شوند. مصاحبه شوندگان تشویق می شوند که مطالب بیشتری ارائه دهند و یا کلمات و جملات خود در متن مصاحبه، آن را تصحیح و تکمیل نمایند. متن های مصاحبه پس از طی مراحل بررسی و تصحیح، فهرست نویسی، چاپ و همراه با عکس ها و سایر اضافات صحافی می‌شوند. نسخه های آرشیوی چنانچه حمایت مالی داشته باشد، در کتابخانه بنکرافت قرار می گیرد  و در غیر این صورت در دانشگاه کالیفرنیا، شاخه لوس‌آنجلس  UCLA نگهداری می شوند.
نسخه های تکثیرشده، مانند ارائه خدمات در بخش نسخ خطی، در کتابخانه قابل دسترسی  هستند. در کتابخانه بنکرافت نوار های اصلی مصاحبه را نیز نگهداری می کنند تا محققان در صورت نیاز به صدای مصاحبه شونده دسترسی یابند.
 برخی از پروژه های این دفترعبارت است از: هنرمندان افغان، کشاورزی و منابع طبیعی، هنر در کالیفرنیا، هنرمندان معلول، علوم زیستی و بیوتکنولوژی، جامعه هنر محور و مجارستان تحت تسلط کمونیسم و سرمایه داری.
http://bancroft.berkeley.edu/ROHO/about.html


     

بازگشت