از متخصص اسناد بپرسيد
صفحه هاي مرتبط
 
پربازديدهاي امروز
 
 

 

تاریخ شفاهی آب ایران

تاريخ خبر : 14/4/1390امتياز بده :ارسال به دوستتعدادمشاهده : 1253

بنیاد آب ایرانیان در آذر ماه سال 1388 اطلاعیه ای را با مضمون زیر بر روی پایگاه خود قرار داد. محتوای کلی مطالب اطلاعیه به صورت خلاصه در اینجا نقل می شود:
«بنیاد آب ایرانیان، مؤسسه ای خصوصی، تخصصی، غیر تجاری و مستقل است که از خبرگان آب با هدف تقویت زمینه‌های مشارکت و ارتقای سطح آگاهی‌های همگانی در تجلی مفاهیم، اصول و مبانی مدیریت بهم‌پیوسته منابع آب، نقش‌آفرینی به عنوان پل ارتباطی بین توده مردم و سیاست‌گذاران و برنامه‌ریزان بخش آب با استفاده از ظرفیت‌های علمی، پژوهشی، مدیریتی، فنی و مهندسی در سطح ملی، منطقه‌ای و بین‌المللی و .... تأسیس و اخیراً فعالیتهای رسمی خود را آغاز نموده است.»
یکی از اصلی‌ترین و مهمترین فعالیت های این بنیاد، تدوین تاریخ شفاهی آب کشور در نیم قرن اخیر است. دستیابی به نقطه نظرات، برداشت ها، ارزیابی و قضاوت پیشکسوتان و صاحبان تجارب وسیع و گرانقدر آب در شکل‌گیری و روند تکامل مدیریت و توسعه منابع آب در حوزه مدیریت‌های ستادی و در عرصه سامانه‌های مختلف مدیریت آب، همراه با آگاهی از دیدگاه‌های آنان نسبت به وضع موجود و دریافت رهنمودها و توصیه‌هایشان برای آینده، گنجینه‌ای از اطلاعات سودمند را تشکیل می دهد. در واقع تدوین تاریخ شفاهی آب تلاشی است برای شناخت آنچه که در گذشته روی‌داده و در سینه و حافظه اشخاص جای گرفته، همراه با نظرات خبرگان و فعالان این عرصه نسبت به رویداهای گذشته و تحلیل بستر اجتماعی و اقتصادی و سیاسی دوران شکل گیری رخدادها. روش اصلی جمع‌آوری اطلاعات در رویکرد تاریخ شفاهی مبتنی بر مصاحبه با شرکت‌کنندگان و نقش‌آفرینان در رویدادهای تاریخی مدیریت آب کشور و ضبط، تدوین و در نهایت چاپ و انتشار این مصاحبه‌ها با نظر و تائید مصاحبه شوندگان است.»
به نقل از: پایگاه اینترنتی «بنیاد آب ایران»
http://www.waterfoundation.ir/newsdetail-10-fa.html


     

بازگشت