از متخصص اسناد بپرسيد
صفحه هاي مرتبط
 
پربازديدهاي امروز
 
 

 

پروفسور یحیی عدل

تاريخ خبر : 14/4/1390امتياز بده :ارسال به دوستتعدادمشاهده : 1425

پروفسور یحیی عدل، در سال 1287 در تهران متولد شد. تحصیلات ابتدائی را تا کلاس هشتم در تبریز گذراند و پس از آن همراه خانواده به کرمانشاه رفت و در آن جا ادامة تحصیل داد. در سال 1303،  همراه با برادرش به پاریس رفت و در سال 1309 وارد دانشکدة پزشکی پاریس شد. در سال 1317، پایان نامة دکتری خود را در باب «درمان آدنوپاتی سلی» تدوین کرد و به دریافت مدال نقره از آن دانشکده نایل آمد.
 پس از پایان دورة تحصیلات، به رغم اصرار استادان دانشکدة پزشکی پاریس، به واسطة جو ضد خارجی پاریس، در سال 1318 به ایران بازگشت. وی به دعوت پروفسور اُبرلن، برای تدریس در دانشکدة پزشکی انتخاب شد و ضمن تدریس، در بیمارستان سینا نیز مشغول به گذراندن دورة سربازی شد و  مسئولیت بخش جراحی آن جا را بر عهده گرفت. درمان جراحی دمل‌های ریه و بیماری های جنب ، قبل از او، در دانشکدة پزشکی و دارالفنون تدریس می شد، ولی در زمان وی، شکل علمی و تازه تری به خود گرفت.
 پروفسور عدل، اولین پزشکی است که نخستین جراحی ‌های مختلف بدن را از جمله قلب، مری و...، در ایران انجام داد و در این زمینه شاگردان بسیاری تربیت کرد. وی همچنین، از پزشکان معالج آیت‌الله کاشانی، آیت‌الله بروجردی و دکتر مصدق بوده است.
 یحیی عدل را، «پدر جراحی ایران» می‌نامند. از زنده یاد استاد عدل ، ده ها کتاب و مقالة علمی معتبر به جا مانده که به عنوان منابع ارزشمند علمی، مورد استفادة دانش دوستان قرار می گیرد .
 پروفسور عدل، بنیانگذار جراحی نوین ایران، در چهاردهم بهمن 1381، در تهران دار فانی را بدرود گفت.

 

 

 

 


     

بازگشت