از متخصص اسناد بپرسيد
صفحه هاي مرتبط
 
پربازديدهاي امروز
 
 

 

لیلا نیزی [‌‌‌Leyla Neyzi] جامعه شناس و مورخ

تاريخ خبر : 14/4/1390امتياز بده :ارسال به دوستتعدادمشاهده : 838

خانم لیلا نیزی، در 29ام ژوئیة سال 1961 در شهر استانبول ترکیه متولد شد. پس از اتمام کالج روبرت، در سال 1982 از دانشگاه استنفورد کارشناسی مردم شناسی دریافت کرد و در سال 1991 موفق به اخذ دکترای جامعه شناسی شد. پایان نامة دکترای او، عنوان بهترین کار را در سال 1992 در آنتالیا به خود اختصاص داد. دکتر نیزی، از سال 1992 تا 1994 در دانشگاه بسفر تدریس کرد و از سال 1995 تا 1996 پروژة تاریخ شفاهی «تاریخ وقف» را سرپرستی کرد. در سال های 1997 و 1998، مقالاتی در مورد تاریخ شفاهی در روزنامه منتشر ساخت. نیزی، از سال 1998 با درجة دانشیاری در دانشگاه سابانجی، مشغول تدریس در رشتة هنر و جامعه شناسی شد. او، مردم شناس، جامعه شناس و مورخ است و تاکنون، 3 جلد کتاب از وی منتشر شده است که عبارت اند از:
ـ از خانم کوچولو، به انسانی در زمانی دیگر
ـ به یاد آوردن و فراموشی انسان در استانبول، حافظه و تعلق
ـ من، چه کسی هستم؟
 کتاب «به یاد آوردن و فراموشی انسان در استانبول، حافظه و تعلق»، این چنین معرفی شده است: 
در شهر استانبول: چند تا استانبول هست؟ به تعداد ادراک و تصورات مختلف نسل های گوناگون، استانبول نیز  متعدد می شود. از یک طرف مسئلة مهاجرت و از طرف دیگر، عصر اطلاع رسانی و ...، مفاهیم مختلفی را ایجاد می کند. استانبول، هم تغییر می کند و هم تغییر می دهد و در این تغییر، به خاطرآوردن و فراموش کردن مفاهیم در طیف متنوعی روی می دهد.
دکتر لیلا نیزی، این کتاب را بر اساس مصاحبه های تاریخ شفاهی که در فاصلة سال های 1995- 1999در استانبول با افراد مختلف انجام داده است، به نگارش درآورده است. این کتاب، شامل 37 مصاحبه و تصویر مربوط به آن ها می باشد. با گردش در لابه لای سطور این کتاب، داستان های تاریخی مردم ترکیه را پیدا می کنیم. دکتر نیزی، با نگارش این کتاب، ما را در لذت بردن از خواندن« داستان های بزرگان» سهیم می‌کند.      

 


     

بازگشت