از متخصص اسناد بپرسيد
صفحه هاي مرتبط
 
پربازديدهاي امروز
 
 

 

سید احمد سیادتی

تاريخ خبر : 14/4/1390امتياز بده :ارسال به دوستتعدادمشاهده : 727

سید احمد سیادتی، در چهارم آبان سال 1313، در خانواده‌ای متدین، در شهر سبزوار متولد شد. تحصیلات ابتدائی را در سبزوار به پایان رساند و برای ادامة تحصیل وارد مشهد شد. دورة دبیرستان را در مشهد به پایان رساند و در سال 1332، در آزمون دانشگاه تهران پذیرفته شد. در دانشگاه، به تحصیل دانش طب پرداخت و در سال 1338، با رتبة اول موفق به اخذ دانشنامة دکترا گردید.
دکتر سیادتی ـ که از دانشجویان استاد فقید محمد قریب بود ـ شیفتة اخلاق، تقوا و شخصیت استاد خود شد و همین مسئله، اورا به رشتة اطفال علاقه‌مند کرد. درنتیجه، به این رشته روی آورد و از محضر استاد قریب، هم علم و هم اخلاق پزشکی آموخت و در سال  1341، در رشتة تخصصی اطفال فارغ التحصیل شد. وی، ابتدا در بیمارستان هزارتختخوابی و پس از آن، در مرکز طبی کودکان، در بخش عفونی مشغول به کار شد و دانشجویان بسیاری را تربیت کرد. در سال 1360، به ریاست بخش عفونی مرکز طبی کودکان منصوب گردید. در سال 1365 به آمریکا رفت و موفق به گذراندن دورة فوق تخصص در رشتة عفونی اطفال از دانشگاه سن آنتونی تگزاس شد. او، پس از بازگشت، از دانشگاه تهران درجة استادی گرفت. در سال  1366 با کمک وزیر وقت  بهداشت، به پایه‌گذاری 9 رشتة فوق تخصصی بیماری های کودکان همت گماشت.
وی، علاوه بر تدریس، 31 مورد تحقیق در رشتة عفونی اطفال به انجام رساند و به نوشتن و راهنمائی 65 مقاله و رسالة پزشکی همت گماشت. او، همچنین  18 کتاب پزشکی را تهیه یا تألیف کرد و در همایش های  داخلی و خارجی  بسیاری به عنوان سخنران حضور داشت.
 دکتر سیادتی، در امور پیشگیری و بهداشت کشور نیز، کوشش های دامنه داری انجام داد که ازآن جمله، می‌توان به پیشگیری تب رماتیسمی با تشخیص و درمان گلودرد استرپتوکوکی درسراسر کشور، بیمار‌یابی سل و واکسیناسیون در منطقة ورامین ، برنامة ریشه کنی فلج اطفال و عضویت در کارگروه های مبارزه با بیماری های تنفسی حاد، سل و بیماری های واگیردار و مننژیت های اطفال، اشاره کرد. وی، در طول حیات خود، عضو فرهنگستان اطفال آمریکا به مدت 14 سال، دبیر و عضو هیئت مدیرة انجمن پزشکان کودکان ایران، عضو گروه آموزشی بازآموزی متخصصان کودکان و بسیاری از کارگروه های دیگر بود و امور اجرائی بسیاری را هدایت کرد.
دکتر احمد سیادتی، در بیست و هشت دی 1387، پس از طی دورة طولانی بیماری، در تهران درگذشت.


     

بازگشت