از متخصص اسناد بپرسيد
صفحه هاي مرتبط
 
پربازديدهاي امروز
 
 

 

دکتر میر جلال‌الدین کزازی

تاريخ خبر : 14/4/1390امتياز بده :ارسال به دوستتعدادمشاهده : 933

میر جلال الدین کزازی، در بیست و هشتم دیماه سال ۱۳۲۷ در کرمانشاه، در خانواده‌ای فرهنگی چشم به جهان گشود. پدرش، از صاحب منصبان دارائی کرمانشاه بود و توجه خاصی به تحصیل و تربیت فرزندان خود داشت. جلال الدین کزازی، دورة دبستان و سیکل اول دبیرستان را، در مدرسة فرانسوی آلیانس سپری کرد. آن گاه سیکل دوم را در مدرسة رازی کرمانشا ه گذرانید. پس از اخذ دیپلم در سال 1346، برای ادامة تحصیل در رشتة زبان و ادبیات فارسی، به تهران رفت و در دانشکدة ادبیات دانشگاه تهران، مشغول به تحصیل شد. وی، در دانشکده از محضر استادانی چون دکتر سیدجعفر شهیدی، دکتر عبدالحسین زرین کوب و دیگر استادان بنام آن زمان بهره برد و در سال۱۳۷۰،  به اخذ دانشنامة دکترا در این رشته نائل آمد.
 وی، از سالیان نوجوانی، نوشتن و سرودن را آغاز کرد‌ و علاوه بر عضویت در انجمن ادبی کرمانشاه ـ که آن را روانشاد مرتضی مهدوی اداره می‌کرد ـ سروده ها و نوشته‌های خود را در هفته‌نامه های کرمانشاه، خاک خسرو و بیستون، به چاپ می‌رسانید.
کزازی، عضو هیئت علمی دانشکدة ادبیات فارسی و زبان‌های خارجی وابسته به دانشگاه علامه طباطبائی است و افزون بر زبان فرانسوی، با زبان‌های اسپانیائی، آلمانی و انگلیسی نیز آشنائی دارد. ایشان، برای گسترش فرهنگ ایران، سفرهائی به کشور‌های مختلف داشته که ازجملة آنها، می‌توان به تدریس وی در دانشگاه بارسلونای اسپانیا اشاره کرد.
از ایشان، آثار پرشماری در قالب شعر، تألیف، ترجمه، تحقیق و تصحیح، به چاپ رسیده است که برخی از آن ها به قرار زیراست:
در دریای دری، قصیده‌ای در ۲۷۸ بیت در سرگذشت شعر پارسی، سراچة آوا و رنگ در خاقانی شناسی، پرنیان پندار، جستارهائی در ادب و فرهنگ، دیر مغان: گزارشی از بیست غزل حافظ بر پایة زیبا‌شناسی و باورشناسی، زیباشناسی سخن پارسی، نامة باستان (تألیف)، جهان پس از مرگ (اثر سر آرتور کانن دویل)، انه اید (اثر ویرژیل)، ایلیاد و ادیسه اثر هومر (ترجمه)،  بدایع الافکار فی صنایع الاشعار از ملاحسین واعظ کاشفی سبزواری، گزیده‌ای از سروده های شیخ الرئیس قاجار از نوادگان فتحعلی شاه، رباعیات خیام (تصحیح) و دیدار با اژدها ـ سفر دکتر کزازی به چین( سفرنامه).
گفتنی است که ترجمة ایشان از «انه اید» ویرژیل، برندة جایزة بهترین کتاب سال شد و  کتاب «نامة باستان» نیز ـ که تاکنون شش جلد آن به چاپ رسیده است ـ حائز رتبة نخستین پژوهش‌های بنیادی در جشنوارة بین المللی خوارزمی شده است.


     

بازگشت