از متخصص اسناد بپرسيد
صفحه هاي مرتبط
 
پربازديدهاي امروز
 
 

 

انجمن تاریخ شفاهی کانادا

تاريخ خبر : 14/4/1390امتياز بده :ارسال به دوستتعدادمشاهده : 841

به طور کلی اهداف انجمن آموزشی و غیر انتفاعی تاریخ شفاهی کانادا، عبارت است از:
الف ـ تشویق و حمایت از ایجاد و حفظ ضبط صدا به عنوان سند تاریخ و فرهنگ کانادا .
ب ـ  توسعة استاندارد کیفی و کمی در زمینة تاریخ شفاهی، از طریق مطالعه، آموزش و تحقیقات.
ج ـ همکاری و حمایت از هر انجمن و یا مؤسسه دیگر که با اهداف اعضای انجمن همسو باشند .
 با گسترده شدن امکانات استفاده از نوارهای مغناطیسی، مردم نیز هرچه بیش تر در تحقیقات تاریخی خود از ضبط صوت استفاده کرده اند. با این حال استفاده از فناوری، مشکلات بسیاری را نیز در پی داشته و  مصاحبه با برخی از افراد، تلاش های تکراری و بی نتیجه ای را منجر شده است.
علاوه بر این، راهنمائی این پایگاه برای  افزایش کیفیت صدا و محتوای مصاحبه ها ، حفاظت از اسناد صوتی و تولیدات آرشیوی، تفسیر جدید از حق مؤلف و ارائة مجموعه ای از اصول اخلاقی و اصول استفاده از تاریخ شفاهی، نتایج رضایت بخشی در پی داشته است. انجمن تاریخ شفاهی کانادا، در جهت کمک به افراد و گروه های علاقه مند به تاریخ شفاهی و برای ارائة راهکار در برابرمشکلات مختلف پیش روی آن ها و نیز ایجاد پیوند میان پروژه های در دست اجرا درکانادا، تشکیل شده است.
از طریق وب گاه این انجمن، می توان ضمن عضویت ، به یک دورة 25 ساله مجلات انجمن و  جدیدترین شماره های آن دسترسی پیدا کرد. تاریخ شفاهیd'histoire orale  مجلة برخط (آنلاین) انجمن تاریخ شفاهی کاناداست. این نشریه، حاوی مقالات سالانه در زمینة تاریخ شفاهی کانادا و در زمینة پشتیبانی و آموزش آن می باشد. هم در وب گاه و هم در این نشریه، اطلاعاتی در مورد جنبه های مختلف تاریخ شفاهی و استانداردهای پژوهش برای ایجاد، نگهداری و استفاده از اسناد تاریخ شفاهی موجود است. همچنین، انجمن از اجلاس های ملی ـ که برای  توسعة تاریخ شفاهی در مناطق مختلف کانادا برگزار می شود ـ حمایت مالی به عمل می آورد.
برای آشنائی بیش تر با اصطلاح تاریخ شفاهی، می توان روی http://www.canoha.ca/refrence صفحة ورودی این پایگاه کلیک کرد. همچنین، با کلیک کردن بر روی عبارت http://www.canoha.ca/refrence  می توان به فهرست جالبی از نشریات دست یافت. به این ترتیب، با پیوندهای دیگری نیز می توان مرتبط شد، نظیر انجمن بین المللی تاریخ شفاهی، مراکز تاریخ شفاهی در کانادا، آرشیوها و پروژه ها و راهنمای برخط در مورد اخلاق پژوهش و حق تألیف درکانادا، جزوه ها و راهنماهای نظری و عملی تاریخ شفاهی و ... .

 وب گاه انجمن تاریخ شفاهی کانادا، در نشانی زیر دسترس پذیر است:
http://www.canoha.ca

 


     

بازگشت