از متخصص اسناد بپرسيد
صفحه هاي مرتبط
 
پربازديدهاي امروز
 
 

 

حفاظت از تاریخ شفاهی امارات متحدة عربی

تاريخ خبر : 14/4/1390امتياز بده :ارسال به دوستتعدادمشاهده : 784

به گزارش پایگاه خبری خلیج تایمز به تاریخ دوم ژانویة 2010، بتازگی، کتابخانة ملی سازمان میراث و فرهنگی ابوظبی (ADACH) موافقت نامه ای با پژوهشگر و روزنامه نگار عرب، عبدالله عبدالرحمن به امضا رسانده است.
این توافقنامه، درصدد حفظ تجربه های رحمان در مستندسازی حافظة سالمندان اماراتی است که در دو کتاب او به نام های فنجان قهوه و امارات متحدة عربی در حافظة شهروندانش، منتشر  شده است. این تجربة او، آرشیوی از نوار صدا و عکس را هم شامل می شود و به دهة 1980 برمی گردد.
 این تجربیات ـ که شامل منبع با ارزش تاریخ شفاهی است ـ بعداً در سه جلد منتشر خواهد شد و درصدد خواهد بود تا اطلاعات فرهنگی، اقتصادی، اجتماعی زندگی نسل  بنیان‌گذار اماراتی را تهیه کند. 
گذشته از این، در سال 2006 توافقنامه ای میان دانشگاه زاید (ZU) و مرکز اسناد و پژوهش (CDR)، برای تدوین تاریخ شفاهی امارات متحدة عربی به امضا رسید که بر پایة آن، دانشگاه زاید بایستی، یک دورة آموزشی رسانه و روش تحقیق را برای مسؤلان و کارکنان مرکز اسناد و پژوهش برگزار می‌ کرد. انگیزة اجرای این طرح، تدوین تاریخ شفاهی امارات متحدة عربی بوده است و درصدد جمع آوری خاطرات شهروندان بخش های مختلف این کشور بویژه العین، ابوظبی و منطقة عربی بود. به گفتة رئیس مرکز اسناد و پژوهش، این مرکز، دارای بیش از پنج میلیون مدرک پژوهشی بوده است، ولی کم تر از ده درصد آن دربارة امارات نوشته شده بود.
یادآور می گردد که امارات متحدة عربی، از هفت امیرنشین ابوظبی، شارجه، عجمان، ام‌القوین، رأس‌الخیمه و فجیره، در سال 1971 م به دست شیخ زاید بن سلطان‌آل نهیان تشکیل شد.
http://www.uaeinteract.com/docs/21320.htm

 


     

بازگشت