از متخصص اسناد بپرسيد
صفحه هاي مرتبط
 
پربازديدهاي امروز
 
 

مشاهده جزئيات

هوشنگ گلشیریتاريخ درج خبر :هوشنگ گلشيري در سال ۱۳۱۶ در اصفهان به دنيا آمد. در كودكي همراه با خانواده اش به آبادان رفت و تحصيلات خود را تا كلاس دهم در آنجا گذراند.از آن پس مجدداً در شهر اصفهان به تحصيلات ادامه داد و در سال ۱۳۳۸ در دانشگاه اصفهان به تحصيل در رشتهٔ ادبيات فارسي مشغول شد. آشنايي با انجمن ادبي صائب در همين دوره، اتفاقي مهم در زندگي او بود. گلشيري كار ادبي خود را با جمع‌آوري فولكلور مناطق اصفهان در سال ۱۳۳۹ آغاز كرد.مدتي شعر ‌سرود.خيلي زود دريافت كه در اين زمينه استعدادي ندارد،‌ بنابر اين سرودن را كنار گذاشت و به نگارش داستان پرداخت.بعد از مدتي همراه با تعدادي از نويسندگان نوانديش جلسات يا حلقهٔ ادبي جُنگ اصفهان را پايه‌گذاري كرد.
 
وي برخي آثار خود را در نشرياتي مانند پيام نوين، كيهان هفته و فردوسي به چاپ رساند.پس از راه‌اندازي جنگ اصفهان نيز گلشيري شاخص‌ترين چهرة آن بود.در سال هاي1346 و 1347  داستان بلند شازده احتجاب را نوشت.اين كتاب در سال 1348 به چاپ رسيد.پس از انقلاب نيز گلشيري فعاليت روزنامه‌نگاري را ادامه داد. از جمله او سردبيري ماهنامهٔ ادبي كارنامه را در تابستان ۱۳۷۷ بر عهده گرفت و نخستين شمارة آن را در دي ماه همين سال منتشر كرد.يازدهمين شماره كارنامه  پس از مرگش در خرداد ۱۳۷۹ منتشر شد.

هوشنگ گلشيري در سال 1379 در سن ۶۱ سالگي بر اثر ابتلا به بيماري مننژيت در بيمارستان ايران‌مهر درگذشت.او را در امامزاده طاهر شهر كرج به خاك سپردند.
 
جُبّه‌خانه، حديث ماهيگير و ديو، نمازخانة كوچك من ، پنج گنج ، دست تاريك دست روشن، نيمهٔ تاريك ماه از سري داستان هاي كوتاه گلشيري هستند. همچنين شازدهٔ‌ احتجاب، آينه‌هاي دردار و كريستين و كيد از جمله رمان هاي وي مي باشد.


 
 
 

بازگشت