از متخصص اسناد بپرسيد
صفحه هاي مرتبط
 
پربازديدهاي امروز
 
 

مشاهده جزئيات

دکتر محمد حسن گنجیتاريخ درج خبر :


دكتر محمد حسن گنجي در ۲۱ خرداد سال ۱۲۹۱ شمسي در بيرجند به دنيا آمد.پس از اتمام ‎تحصيلات مقدماتي در ‏مدرسه شوكتيه بيرجند، وارد دارالمعلمين عالي تهران شد و در‎ ‎رشتة تاريخ و جغرافيا به اخذ درجة كارشناسي ‏نائل گرديد.سپس به‎ ‎عنوان دانشجوي برگزيده به اروپا اعزام شد. در دانشگاه ويكتوريا در منچستر انگلستان به تحصيل ادامه داد و در سال ۱۳۱۷ شمسي، ليسانس تخصصي خود را در رشتة جغرافيا اخذ كرد.وي بار ديگر در سال ۱۳۳۱ با استفاده از بورس تحصيلي عازم آمريكا شد و دكتري خود را در رشتة جغرافيا، از دانشگاه كلارك دريافت داشت.

دكتر ‏گنجي پس از بازگشت به ايران در دانشگاه تهران مشغول به تدريس شد و از سال ۱۳۴۸ در سمت استاد ‏و مدير گروه آموزشي‎ ‎جغرافيا در دانشگاه انجام وظيفه كرد و در سال ۱۳۵۴ به عنوان استاد ممتاز دانشگاه تهران‎ انتخاب شد. او در سال ۱۳۵۸  با درجة استادي بازنشسته گرديد. با اين حال هيچ گاه دست از كار نكشيد و از سال ۱۳۶۴ با مركز دايره المعارف بزرگ اسلامي، آغاز به فعاليت كرد.
 
دكتر گنجي در بيست و نهمين كنگرة ‏اتحادية بين المللي جغرافيايي كه در سال 2000 در كره‎ ‎جنوبي برگزار شد، به عنوان يكي از ۱۵ جغرافيدان ‏برجستة جهان شناخته شد و‎ ‎سازمان هواشناسي جهاني، جايزة علمي سال ۲۰۰۱ خود را به وي اعطا ‏كرد.
ايشان ‎همچنين نشان درجة سه در خدمات دولتي را دريافت كرده ‌است. دكتر گنجي  بالغ بر ۶۳ لوح تقدير از مراكز آثار و مفاخر علمي، چهره هاي‏‎ ‎ماندگار، انجمن‌هاي علمي ‏جغرافيايي و دانشگاه ها دريافت كرده‌ است.

مشاغل اجرايي دكتر محمد حسن گنجي عبارتند از:
 
1335-1347: رياست اداره كل هواشناسي‎ ‎ايران
1342-1347: معاونت پارلماني وزارت راه
1347:  معاونت اداري و مالي دانشگاه تهران
1353: رياست‏‎ ‎دانشكده ادبيات و علوم انساني
1357: رياست مؤسسه آموزش عالي امير شوكت الملك علم بيرجند
1365: عضويت بخش جغرافيايي سازمان مطالعه و ‏تدوين كتب دانشگاهي
1368-1372: مشاور رئيس سازمان جغرافيايي نيروهاي مسلح
1353-1357: اولين رئيس انجمن جغرافي دانان ايران.
 ‎
او طي سال هاي فعاليت علمي خود، عضويت بسياري از انجمن ها و كميسيون هاي علمي را عهده دار بوده است. دكتر گنجي به دليل اينكه جغرافياي نوين را در ايران پايه گذاري كرد و در راه پيشرفت آن زحمات بسياري كشيد، پدر جغرافياي ايران لقب گرفت.

مصاحبه با ايشان توسط خانم شفيقه نيك نفس در سال 1374 طي يك جلسه انجام شده است.
 
 
 

بازگشت