از متخصص اسناد بپرسيد
صفحه هاي مرتبط
 
پربازديدهاي امروز
 
 

مشاهده جزئيات

دکتر حمید فرزامتاريخ درج خبر :دكتر حميد فرزام، در سال 1302 شمسي در كرمان متولد شد. او تحصيلاتش را در رشتة زبان و ادبيات فارسي در دانشگاه تهران، تا مقطع دكترا گذراند و از محضر اساتيد بزرگي چون استاد بهمنيار كرماني و استاد بديع الزمان فروزانفر بهره برد.مدت ها نيز در محضر شيخ رجبعلي نكوگويان كسب فيض نمود.

او ضمن تحصيل در مقطع دكترا، به تدريس در آموزش و پرورش پرداخت و در دبيرستان هاي فارابي كرج و شاهپور تجريش به تدريس زبان و ادبيات فارسي پرداخت.در سال 1340 به استخدام دانشكده علوم انساني دانشگاه اصفهان درآمد.ز سال 1349 با رتبة استادي تمام وقت تدريس متون فارسي، عرفان اسلامي و تأثير قرآن در ادب فارسي را نيز عهده دار شد.
 
در سال 1355 به مديريت گروه زبان و ادبيات فارسي اين دانشگاه منصوب شد.در مهر ماه 1359 بازنشسته شد و پس از آن در دانشگاه تهران به تدريس پرداخت.

ايشان در طول حيات علمي خود، آثار بسياري در قالب مقاله و كتاب  از خود برجاي گذاشت.از جمله كتابهاي ايشان مي توان به مسافرت هاي شاه نعمت الله ولي و ارزش‌ آن‌ از نظر تربيتي‌، اجتماعي‌ و سياسي، شاه ولي و دعوت مهدويت، اصول اخلاق اسلامي به ضميمه تعليم و تربيت در اسلام، تحقيق در احوال و نقد آثار و افكار نعمت الله ولي اشاره  كرد.

از جمله مقاله هاي ايشان  نيز مي توان به ‌ «اختلاف‌ جامي‌ با شاه‌ولي‌» ، «مناسبات‌ حافظ‌ و شاه‌ولي‌» ، «بحثي‌ درباره‌ مشابهت‌ سخن‌ مغربي‌ و شاه‌ولي‌» ، «تحقيق‌ در سبك‌ سخن‌ شيخ‌ كمال‌ خجندي‌» ، «نظام‌الدين‌ محمود دائي‌ شيرازي‌» ، «ابن‌سينا فيلسوف‌ بزرگ‌ ايراني‌» ، «فصلي‌ از تاريخ‌ ادبي‌ و اجتماعي‌ ايران‌»  را نام برد.

دكتر حميد فرزام در سال 1369 به عضويت پيوسته فرهنگستان زبان و ادبيات فارسي درآمد.

استاد بزرگوار، دكتر حميد فرزام در شامگاه نوزدهم خرداد 1387 دارفاني را وداع گفت. مصاحبه با ايشان توسط خانم پيمانه صالحي در سال 1377 طي يك جلسه انجام شد. 
 
 

بازگشت