از متخصص اسناد بپرسيد
صفحه هاي مرتبط
 
پربازديدهاي امروز
 
 

مشاهده جزئيات

هوشنگ ظریفتاريخ درج خبر :
درشانزدهم آذر سال ۱۳۱۷ متولد شد.

پس از پايان دورة ابتدائي وارد هنرستان موسيقي شد و تار را، به عنوان ساز اختصاصي خود انتخاب كرد. او، از حضور استاداني چون موسي معروفي، علي اكبر شهبازي و حسين تهراني بهره­مند شد. وي مدتي معلم سرود و موسيقي در مدارس تهران بود. در سال ۱۳۳۷، به استخدام وزارت فرهنگ و هنر در آمد و در اولين گروه اركستر صبا و تلويزيون ايران، به فعاليت هنري پرداخت.

هوشنگ ظريف، از سال ۱۳۴۲ به مدت ۱۷ سال به تدريس تار در هنرستان موسيقي پرداخت و از جملة شاگردانش، مي‌توان حسين علي­زاده، داريوش طلائي، ارشد طهماسبي و حميد متبسم را نام برد. هوشنگ ظريف، در جمع­آوري رديف­هاي موسيقي ايراني، با موسي معروفي و در تأليف كتاب نت نويسي تنبك، با استاد تهراني همكاري كرد. ديگر همكاري وي، تصحيح رديف‌هاي آوازي مرحوم محمود كريمي، استاد آواز ايران بوده‌است كه تحت عنوان كتاب رديف آوازي موسيقي سنتي ايران، به بازار عرضه شده‌است

هوشنگ ظريف، سفرهاي متعددي به كشورهاي خارجي داشته است، از جمله در سال ۱۹۷۳ مسافرت به آمريكا، به منظور اجراي برنامه‌هاي آموزشي موسيقي سنتي و ملي ايران؛ سفر به كشور هند و شركت در جشنوارة موسيقي «شانكار لعل» در سال ۱۹۷۵؛ سفر به فرانسه و شركت در بيست و يكمين جشنوارة جهاني موسيقي.  استاد ظريف با شركت فعال در اجراي كنسرت‌هاي معتدد موسيقي ايراني در وين (پايتخت اتريش)، موجب شناساندن بيش از پيش موسيقي سنتي ايران به آن مركز موسيقي و فرهنگي اروپا گرديد.

استاد ظريف، علاوه بر سمت استادي تار، با نواختن سه تار و تنبك آشنائي كامل دارد و شاگردان متعددي در هنرستان و مؤسسات فرهنگي و كلاس‌هاي خصوصي و عمومي تعليم داده‌است. او، شش سال متوالي عضو هيئت مديرة خانة موسيقي و چهار دوره، رئيس هيئت مديرة كانون نوازندگان سازهاي ايراني بوده‌است.

 
 
 

بازگشت