از متخصص اسناد بپرسيد
صفحه هاي مرتبط
 
پربازديدهاي امروز
 
 

مشاهده جزئيات

دکتر سیدفتح‌اللـه مجتبائیتاريخ درج خبر :
دكتر مجتبائي، در آذرماه 1306 در تهران ولادت يافت.

تحصيلات ابتدائي و متوسطه را در فراهان، اراك و تهران گذراند. او ـ­كه اهل مطالعه و پژوهش بود­ـ اولين اثر قلمي خود را  در هفته­ نامة علم و زندگي به چاپ رساند و با آن مجله، به همكاري پرداخت. وي، در رشتة زبان و ادبيات انگليسي به تحصيل در دانشگاه تهران پرداخت و در سال 1332، از دانشكدة ادبيات دانشگاه تهران و دانشسراي عالي دانشنامة كارشناسي گرفت، و از آن سال تا 1338، در دبيرستان­هاي اراك و تهران و دانشسراي عالي، به تدريس ادبيات و زبان­ هاي خارجي اشتغال داشت. در 1339، از طرف وزارت فرهنگ براي آشنائي با روش­ هاي جديد تأليف كتاب­ هاي درسي، به خارج از كشور اعزام شد و پس از يك دوره مطالعه و تحقيق در اين زمينه در آمريكا، به كشور بازگشت و مأمور تهيه و تدوين كتاب­ هاي درسي در ادبيات براي دبيرستان ­ها شد.

 از1341 تا 1344، به وابستگي فرهنگي ايران در پاكستان و مديريت خانه‌هاي فرهنگي ايران در شهر لاهور منصوب شد. در پائيز 1344، به دعوت دانشگاه هاروارد به آمريكا سفر كرد و تا سال 1350 در آن دانشگاه به تحصيل در فرهنگ و تاريخ اديان و زبان­ هاي باستاني ايران و هند اشتغال داشت، و به اخذ دانشنامة كارشناسي ارشد در تاريخ تطبيقي اديان و دكتري در تاريخ اديان و فلسفه‌هاي ايران و هند نائل گرديد. در 1350 به ايران بازگشت و در گروه فلسفه دانشكده ادبيات دانشگاه تهران، به تدريس حكمت شرق مشغول بود.

سال بعد، به دانشكدة الهيات و معارف اسلامي انتقال يافت و در گروه اديان و عرفان تطبيقي، به خدمت پرداخت. از 1353تا پائيز 1356، به رايزني فرهنگي ايران در هند مأمور شد. پس از پايان مأموريت و بازگشت به كشور، همچنان در دانشكدة الهيات و معارف اسلامي به تدريس ادامه داد و چندين دوره مديريت گروه اديان و عرفان آن دانشكده را برعهده داشت.

اين استاد گرانمايه، در طول دوران خدمات فرهنگي خود نزديك به 200 عنوان كتاب و مقاله ، شعر و نقد كتاب، به صورت تأليف، ترجمه و تصحيح، به زبان­ هاي فارسي و انگليسي، در ايران و خارج از ايران منتشر كرده است.

 
 
 

بازگشت