از متخصص اسناد بپرسيد
صفحه هاي مرتبط
 
پربازديدهاي امروز
 
 

مشاهده جزئيات

علی اصغر گرمسیریتاريخ درج خبر :
علي ­اصغر گرمسيري، در سال ۱۲۹۰ در تهران متولد شد.

فعاليت هنري خود را، از سال 1305 همراه با چند تن ديگر از جمله محمد شمسي و خانم ملوك بهمن سلطاني معروف به حسيني، با پيوستن به جمعيت كمدي ايران ـ­كه علي نصر، در گراند هتل به وجود آورده بودـ آغاز كرد.

اولين نمايشي كه بازي كرد، «پري جادو» نام داشت. پس از تعطيل شدن كمدي ايران، به كمدي اخوان پيوست. همچنين، به صورت تفنني با گروه‌هاي ديگري نظير گروه مادام پري آقا بايف و ملك آرائي كار كرد. پس از تأسيس شدن هنرستان هنر­پيشگي در سال 1318 به دست علي نصر، او  نيز وارد اين دبيرستان شد. در سال 1320 به تئاتر تهران رفت و نمايش‌هاي مختلفي در آن­جا به روي صحنه آورد. پس از آن، به مدت سه سال در نزد استاد نصر زبان فرانسه خواند و براي آشنائي با سبك‌هاي مختلف نمايشي، به فرانسه سفر كرد. دو سال در فرانسه ماند واز طريق  ديدن تئاتر‌هاي كلاسيك و نوين، به مطالعه در نمايش غرب پرداخت. بعدها با مشاركت دوستانش، گروه جهانبخش را پديد آورد و در نمايش‌هاي بسياري، به عنوان كارگردان و بازيگر ظاهر شد.

او، درسال 1345 از تئاتر كناره گرفت و از آن پس، نقش‌هاي كوچكي در سينما بازي كرد. تا اين­كه فعاليت جدي خود را در سينما، از سال 1364 با بازي در فيلم ناخدا خورشيد آغاز كرد و تا سال‌هاي پاياني عمر، در فيلم‌هاي زيادي ايفاي نقش كرد.

گرمسيري، خود براي نمايشنامه­ هايش شعر و آهنگ مي‌ساخت و در طول فعاليت هنري­اش، 59 نمايش را كارگرداني كرد. او همچنين، در نمايش­هاي بسياري ايفاي نقش كرد و هفده اثر نمايشي از او به يادگار مانده كه شماري از آن ­ها، عبارت­ اند از: خسرو و شيرين، وامق و عذرا، شيرين و فرهاد، همه در راه آزادي، ده عروسك سياه و ... .

گرمسيري، در طول زندگي هنري خود، موفق به دريافت نشان درجة يك هنري از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي شد و  همچنين در هزارة ابوعلي سينا و هزارة فردوسي، موفق به دريافت مدال شد

استاد علي­ اصغر گرمسيري، در عصر نوزدهم آذر ماه ۱۳۷۹ در سن ۸۹  سالگي، به علت كهولت  سن دار فاني را وداع گفت.

 
 
 

بازگشت