از متخصص اسناد بپرسيد
صفحه هاي مرتبط
 
پربازديدهاي امروز
 
 

مشاهده جزئيات

جمشید لایقتاريخ درج خبر :جمشيد لايق در فروردين سال 1310 در تهران متولد شد.

تحصيلات ابتدائي را در سال 1326 در مدرسة هدايت تهران به اتمام رساند و سپس وارد دبيرستان پيرنيا شد. همزمان با تحصيل، در كلاس‌هاي شبانة جامعة باربدـ­كه زير نظر اسماعيل مهرتاش اداره مي‌شد­ـ شركت جست. در سال 1331 موفق به اخذ ديپلم ادبي گرديد. يك سال بعد با شاهين سركيسيان آشنا شد و به اتفاق چند نفر ديگر از جمله علي نصيريان، هستة اولية گروه هنر ملي را پايه‌ريزي كرد. آقاي لايق به علت مخالفت خانواده با فعاليت در تئاتر، در سال 1342 مجبور به ادامة تحصيل در رشتة ميكروب شناسي دانشگاه تهران شد ولي به علت عدم علاقه، تحصيل را نيمه تمام رها كرد.

در سال 1344 پس از تشكيل گروه نمايش دانشگاه تهران، دورة بازيگري و كارگرداني را نزد پروفسور ديويدسن آمريكائي به پايان رساند و  اجراي چند اثر را زير نظر وي تجربه كرد. پس از  كناره ­گيري شاهين سركيسيان و رسميت يافتن گروه هنر ملي به سرپرستي عباس جوانمرد، فعاليت خود را با اين گروه ادامه داد و با پيوستن گروه به ادارة هنرهاي دراماتيك، به استخدام ادارة هنرهاي زيبا درآمد. ايشان همراه با گروه هنر ملي در برنامه‌هاي تالار سنگلج و نمايش‌هاي زندة تلويزيوني شركت كرد و  در نمايشنامه‌هاي زيادي به ايفاي نقش پرداخت.

در سال 1350 وارد دانشكدة هنرهاي زيباي دانشگاه تهران شد و در سال 1353 موفق به اخذ ليسانس بازيگري و كارگرداني گرديد. پس از آن به طور بي وقفه، فعاليت‌هاي تئاتري خود را گسترش داد و با كارگردانان معروفي همچون ركن الدين خسروي و عباس جوانمرد نمايش‌هاي بسياري را روي صحنه اجرا كرد.

آقاي جمشيد لايق در سال 1371 براي مدتي به تدريس تئاتر، كارگرداني و شيوه­ هاي نمايش در ايران در دانشگاه آزاد مشغول شد و در اين بين به گردآوري و تنظيم پنج اصل كارگرداني، «درس‌هائي از پروفسور ديويدسن»  و درس‌هايي از «شاهين سركيسيان»  براي استفادة دانشجويان مبادرت ورزيد.

در سال 1369 به پاس يك عمر فعاليت هنري موفق به اخذ نشان درجة يك هنري «معادل دكترا» از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي گرديد.

آقاي لايق در طول سال­ ها فعاليت در فيلم ­ها و سريال­ هاي زيادي از جمله: افسانة سلطان و شبان، روزي روزگاري، ابوعلي سينا، رگبار، سگ كشي، سربداران و هزاردستان نقش ­آفريني كرد.

وي در سال ­هاي اخير، علي­رغم عشق و علاقة فراوان به بازيگري و توانائي بي­ نظير در ارائه نقش ­هاي متفاوت، به علت بيماري كم كار شده بود ولي همچنان به دانشجويان و پزوهشگران تئاتر در تدوين پايان ­نامه و مطالعاتشان ياري مي ­رساند.

به اهتمام ايشان دو كتاب به نام­ هاي: «شاهين سركيسيان بنيانگذار تئاتر نوين ايران» و  «ميراث صحنه» تدوين گرديده است كه كتاب اخير با فوت ايشان ناتمام ماند.

آقاي لايق پس از يك دورة بيماري در روز پنج شنبه بيست و يكم آبان 1388 در مركز قلب تهران درگذشت.


 
 
 

بازگشت