از متخصص اسناد بپرسيد
صفحه هاي مرتبط
 
پربازديدهاي امروز
 
 

مشاهده جزئيات

علی اکبر بهمنشتاريخ درج خبر :علي­ اكبر بهمنش در سال 1296 ش، در شهر تربت حيدريه به دنيا آمد.

خانوادة او اهل فرهنگ و از منسوبين ملاهادي سبزواري بودند. او تحصيلات ابتدايي را در تربت حيدريه و مشهد گذراند  و تحصيلات متوسطه تا كلاس يازدهم را در مشهد ادامه داد و براي ادامة تحصيل روانة تهران شد.

در تهران وارد مدرسة نظام شد و تحصيلات عالية خود را در دانشكدة افسري ادامه داد. از طريق اين دانشكده به اهواز اعزام و در آنجا فرماندة آتشبار شد. در سال 1319 براي تكميل دورة توپخانه به تهران بازگشت. در سال 1320 شاهد اشغال كشور توسط متفقين و از هم پاشيدگي ارتش ايران بود. در سال 1322 از ارتش استعفا داد اما در سال 1325 مجدداً به ارتش بازگشت و به شيراز مأمور شد. در شيراز رئيس شعبة قضايي لشكر بود.

در سال 1328 به تهران بازگشت و براي  تحصيل علوم قضايي وارد دانشكدة حقوق دانشگاه تهران شد و به تحصيل رشتة جرم­ شناسي پرداخت. در سال 1330 به ستاد ارتش، شعبة حفاظت منتقل شد و به دستور دكتر محمد مصدق مأمور بررسي سوابق افسران ارتش براي پاكسازي افسران خاطي شد. در سال 1331 و در روز سي تير با فرمان «تير به هوا» مانع از كشتار وسيع تظاهركنندگاني شد كه به حمايت از دكتر مصدق راهپيمايي مي­كردند. او دادستان دادگاه قتل افشار طوس و قاضي تحقيق پروندة شانزدهم آذر 1332 بود.

علي­ اكبر بهمنش از دوستان و نزديكان خسرو روزبه بود و از طريق او به عضويت سازمان نظامي افسران حزب توده درآمده بود. سازمان نظامي در سال 1323 توسط روزبه و عبدالصمد كامبخش و عزت الله سيامك تشكيل شده بود. بهمنش به دليل  وابستگي به اين سازمان در موج دستگيري اعضاي سازمان نظامي در سال 1333 بازداشت شد و تحت شكنجه و بازجويي قرار گرفت.

در سال 1352 مجدداً بازداشت شد و در زندان با استاد محمد تقي شريعتي و آيت الله سيد محمود طالقاني آشنا شد. پس از آزادي از زندان و در جريان مبارزات براي پيروزي انقلاب اسلامي، اعلاميه ­ها را از آيت الله طالقاني دريافت، تكثير و منتشر مي­ كرد.  

پس از پيروزي انقلاب او به كارهاي حقوقي و وكالتي پرداخت.

علي اكبر بهمنش در بيست و دوم آبان 1378 در سن 91 سالگي در گذشت.

 


 
 
 

بازگشت