از متخصص اسناد بپرسيد
صفحه هاي مرتبط
 
پربازديدهاي امروز
 
 

مشاهده جزئيات

قیصر امین پورتاريخ درج خبر :قيصر امين پور، شاعر معاصر در دوم ارديبهشت سال 1338 در روستاي گتوند از توابع دزفول به دنيا آمد.

تحصيلات ابتدايي را در همين روستا و تحصيلات راهنمايي و متوسطه را در دزفول گذراند. همزمان با پيروزي انقلاب اسلامي وارد رشتة دامپزشكي دانشگاه تهران شد اما بزودي از اين رشته انصراف داد و به تحصيل در رشتة علوم اجتماعي دانشگاه تهران پرداخت. اما از آن رشته نيز انصراف داد و در سال 1363 به تحصيل در رشتة ادبيات فارسي روي آورد. در همان سال­ها در آموزش و پرورش نيز تدريس مي كرد.

او در تشكيل حوزة انديشه و هنر اسلامي نقش داشت اما از آنجا كه احساس مي­كرد دچار تنگناهايي شده است، از آن حوزه خارج شد و مشغول فعاليت فرهنگي در مجلة سروش شد. در سال 1363 اولين مجموعه شعر خود را با عنوان كوچة آفتاب منتشر كرد و در فاصلة كوتاهي كتاب تنفس صبح را به چاپ رساند.

فعاليت امين پور در مجلة سروش به مدت بيست سال به درازا كشيد. در اين دورة بيست ساله دبير ادبي سروش بزرگسال و با همراهي دو نفر ديگر، سردبير مجلة سروش نوجوان بود. قيصر امين­پور در سال 1369 موفق به دريافت مدرك فوق ليسانس شد و در سال 1376  مدرك دكتراي خود را در رشتة زبان و ادبيات فارسي دريافت كرد. او مدرس دانشگاه الزهرا(س) و دانشگاه تهران بود.

امين­ پور در سال 1368 جايزة نيمايوشيج را دريافت كرد و در سال 1382 به عضويت فرهنگستان زبان و ادبيات فارسي درآمد. كتاب­ هاي طوفان در پرانتز، منظومة ظهر روز دهم، مثل چشمه مثل رود، بي‌بال پريدن، به قول پرستو، مجموعه شعر آينه‌هاي ناگهان، گزينه اشعار، مجموعه شعر گل‌ها همـه آفتابگردانند و دستور زبان عشق از جمله آثار او است.

«دستور زبان عشق» آخرين دفتر شعر قيصر امين پور بود كه در تابستان ۱۳۸۶ در تهران منتشر شد.

قيصر امين پور در تاريخ هشتم آبان 1386 بر اثر عوارض ناشي از تصادف پيشين، درگذشت.


 
 
 

بازگشت