از متخصص اسناد بپرسيد
صفحه هاي مرتبط
 
پربازديدهاي امروز
 
 

مشاهده جزئيات

درگذشت جمشید لایقتاريخ درج خبر :جمشيد لايق، بازيگر پيشكسوت تئاتر و سينما، در روز پنج شنبه بيست ويكم آبان 1388 پس از تحمل يك دوره بيماري در تهران درگذشت.

استاد جمشيد لايق در سال 1310 در تهران متولد شد. پس از اخذ ديپلم ادبي، با شاهين سركيسيان آشنا شد و به اتفاق ايشان، علي نصيريان و چند تن ديگر، هستة اولية گروه هنر ملي را پايه‌ريزي كرد. پس از آن همراه با اعضاء اين گروه نمايش‌هاي مختلفي را از نمايشنامه‌نويسان مطرح دنيا به روي صحنه برد و بازي‌هاي به ياد ماندني از خود ارائه داد.

در سال 1350 وارد دانشكدة هنرهاي زيبا شد و در سال 1353 موفق به اخذ ليسانس كارگرداني و بازيگري گرديد. پس از آن به طور بي وقفه به فعاليت‌هاي تئاتري خود ادامه داد و با كارگردانان مطرح آن زمان نمايش‌هاي بسياري اجرا كرد.

ايشان علاوه بر بازي در تئاتر، در فيلم­ ها و سريال‌هاي بسياري از جمله: افسانة سلطان و شبان، روزي روزگاري، ابوعلي سينا، رگبار، سگ كشي، سربداران و هزاردستان  نقش ­آفريني كرد.

گفتني است در سال 1369 از سوي وزارت ارشاد، نشان درجة يك هنري «معادل دكترا» به پاس يك عمر فعاليت هنري به ايشان اهدا گرديد.

سازمان اسناد و كتابخانة ملي در سال 84 مصاحبه ­اي با ايشان انجام داده است كه طي آن مجموعه ­اي از عكس‌ها و اسناد فعاليت‌هاي هنري ايشان نيز در اختيار آرشيو ملي قرار گرفته است.


 
 
 

بازگشت