از متخصص اسناد بپرسيد
صفحه هاي مرتبط
 
پربازديدهاي امروز
 
 

مشاهده جزئيات

دکتر نورعلی تابندهتاريخ درج خبر : در بيست و يكم مهر 1306 در خانوادة علم و عرفان در بيدخت گناباد متولد شد.

جد بزرگ او، سلطان ­عليشاه، از مشاهير عرفا و علماي قرن اخير و قطب وقت سلة نعمت‌الهي بود.

تعليم و تربيت اولية وي تحت سرپرستي پدرش، صالح عليشاه، بود. در زادگاه خود مقدمات علوم اسلامي را فرا گرفت. هيأت و نجوم را نزد پدرش آموخت. سپس براي ادامة تحصيلات به تهران آمد و در سال 1342 از دبيرستان علميه در رشتة ادبي فارغ‌التحصيل شد. بعد از آن وارد دانشكدة حقوق دانشگاه تهران شد و در سال 1327 موفق به اخذ ليسانس حقوق قضائي گرديد.

همزمان، مطالعه در معارف اسلامي را  نزد برادر دانشمندش، سلطان­حسين تابنده آغاز كرد و در كلاس‌هاي درس مرحوم استاد شهابي، استاد مشكات و شيخ محمد سنگلجي نيز شركت كرد.

در اين ايام ابتدا در وزارت خارجه مشغول به كار شد و پس از مدت كوتاهي در سال 1329 به وزارت دادگستري منتقل و مدت­ها عهده‌دار شغل رياست ادارة سرپرستي دادسراي تهران و متعاقبأ مستشاري دادگاه استان تهران گرديد.

در اوايل خدمت دادگستري براي ادامة تحصيل به فرانسه عزيمت و در سال 1336 دكتراي حقوق را از دانشگاه پاريس اخذ كرد. ضمن اينكه در رشتة زبان فرانسه نيز مشغول به تحصيل بود و ديپلم آن را نيز دريافت كرد. در ايام اقامت در فرانسه با هانري كربن اسلام‌شناس معروف آشنا و در كلاس­هاي درس وي حاضر شد.

پس از بازگشت به ايران، در مشاغل مختلف قضائي در دادگستري مشغول به كار گرديد و در دانشكده‌هاي حقوق تدريس كرد. در شهريور 1347 بار ديگر با بورس دولت فرانسه براي مطالعات حقوق قضائي عازم پاريس شد و در مؤسسة بين‌المللي مديريت مشغول به تحصيل و تحقيق گرديد و موفق به اخذ ديپلم مديريت قضائي از آن مؤسسه شد. در سال 1355 از وزارت دادگستري بازنشسته شد و پس از آن به وكالت دادگستري پرداخت.


 
 
 

بازگشت