از متخصص اسناد بپرسيد
صفحه هاي مرتبط
 
پربازديدهاي امروز
 
 

مشاهده جزئيات

ساموئل خاچیکیانتاريخ درج خبر :در بيست و نهم مهر 1302 در خانوده­اي فرهنگي در شهر تبريز متولد شد.

تحصيلات ابتدائي و دبيرستان را در مدرسة فردوسي و آمريكائيان تبريز گذراند. در سن 16 سالگي تئاتر جوانان ارامنه را پايه‌گذاري كرد و اولين نمايش خود را با نام «سويل» با هنرمندان ارمني مشهور آن زمان كارگرداني و اجرا كرد. پس از آن نمايش‌هاي ديگري چون: دختر يهود، دادستان، دادگاه، محاكمة دنيا و اوشليني نوشليني را از نويسنده‌هاي معروف ارمني و خارجي كارگرداني كرد. در اين ميان مدتي عضو هيئت تحريريه مجلة ارمني زبان آليك بود و مطالب ادبي و شعر نيز مي­نوشت.

با شروع جريان پيشه‌وري و تشنج اوضاع آذربايجان در حدود سال 1322 همراه خانواده به تهران مهاجرت كرد. پس از آمدن به تهران براي امرار معاش در يك كارخانة چرم فروشي به عنوان كارمند و مترجم نامه‌هاي اداري، مشغول به كار شد. سپس به همراه دوستانش انجمني به نام انجمن فرهنگي ارامنه تشكيل داد كه بيشتر بر روي ورزش تكيه داشت. خاچيكيان در اين انجمن به كار تئاتر ادامه داد و مقاله­ نويسي، داستان ­نويسي و شعر را نيز در روزنامة آليك و مجلة آرمنوئي پي گرفت.

سپس با هدف حفظ فرهنگ جوان‌هاي ارامنه به اتفاق آرمان (آرمائيس هوسپيان)، خواهرش و تني چند از دوستانش، تئاتر ارامنه را پايه‌گذاري كرد. اولين برنامة اين تئاتر با نام «آرمينوهي» در محل تئاتر فردوسي اجرا شد. بعد از ساخت كليساي جديد ارامنه در خيابان قوام‌السلطنه، وي ساختمان كليساي قديمي را تبديل به تئاتر كرد و نمايش‌هاي زيادي از جمله پرده‌هاي خاكستري، سارا و عايشه را در آنجا با بازي هنرمندان معروفي چون: آرامائيس آقاماليان، ژوزف واعظيان و آرمان اجرا كرد.

در سال 1330 پس از ديدن آگهي پذيرش بازيگري سينما ديانا، به استوديو ديانا رفت. در آنجا با خاچاطوريان و آزاريان از كارگردانان معروف آن زمان آشنا شد. بعد از چندي براي كارگرداني اولين فيلمش با آن استوديو قرارداد بست و بدين ترتيب اولين فيلم خود را با نام «بازگشت» كارگرداني كرد.  درسال 1336 به دعوت مهدي ميثاقيه به استوديو كاروان فيلم رفت و به اصرار مهندس بديع، عهده­دار كارگرداني فيلم معروف «شب نشيني در جهنم» شد كه در زمان خود از لحاظ جلوه‌هاي بصري و فني سروصداي زيادي به پا كرد. پس از موفقيت مالي فيلم شب نشيني در جهنم و متعاقب آن، افتتاح استوديو ميثاقيه، خاچيكيان فيلم «فرياد نيمه شب» را كارگرداني كرد كه از لحاظ تحرك و ديناميزم تحولي بزرگ در سينماي ايران ايجاد كرد.

ساموئل خاچيكيان را مي‌توان پايه‌گذار ژانر دلهره و جنائي در ايران ناميد به طوري كه بعضي به او لقب هيچكاك سينماي ايران داده‌اند.

وي در طول سال­ ها فعاليت خود فيلم‌نامه­ هاي زيادي نوشت و فيلم­ هاي زيادي را كارگرداني كرد كه برخي از آنها عبارتتد از: چهار راه حوادث، دختري از شيراز، خون و شرف، طوفان در شهر ما، قاصد بهشت، ديوار شيشه‌اي، ضربت، خداحافظ تهران، عصيان، عقاب­ ها، چاووش و بلوف.

وي در سي­ ام مهرماه 1380 در تهران درگذشت.
 
 
 

بازگشت