از متخصص اسناد بپرسيد
صفحه هاي مرتبط
 
پربازديدهاي امروز
 
 

مشاهده جزئيات

مهین دیهیمتاريخ درج خبر : در سال 1307 در تهران متولد شد.

دوران مدرسه را در مدرسة ناموس سپري كرد. در دوران مدرسه پس از ديدن نمايش‌هاي «تئاتر تهران» به هنر نمايش علاقمند شد و روزها براي تماشاي تمرين بازيگران به آنجا مي‌رفت. در سال 1325 در يكي از روزهاي اجراي نمايش «تاجر ونيزي» در غيبت يكي از بازيگران به جاي او روي صحنه رفت و بدين ترتيب اولين نقش خود را با موفقيت اجرا كرد. آنگاه  كار در تئاتر را ادامه داد و دو سه سالي همراه با اعضاي گروه تئاتر تهران نمايش‌هاي مختلفي را در شهرهاي ايران اجرا كرد. پس از آن به همراه ديگر هنرمندان آن زمان مانند خانم مهرزاد، آقاي مشكين و خانم اسكوئي در كلاس­هاي فن بيان عبدالحسين نوشين و استپانيان شركت كرد.

سپس به راديو رفت و داستان‌هاي شب راديو را زير نظر آقاي صادق بهرامي اجرا كرد.

همچنين در حين بازي در تئاتر به دعوت آقاي گرجي به سينما راه يافت و اولين نقش سينمايي خود را در فيلم «بي پناه» بازي كرد. پس از آن فعاليت خود را در سينما ادامه داد و در فيلم‌هائي چون، گرداب، بليط بخت‌آزمائي، مادر و بر سر دوراهي ايفاي نقش نمود.

پس از افتتاح برنامة صبح جمعه در راديو  توسط آقاي صبحي، به اين گروه پيوست و سال­ها به عنوان بازيگر طنز با اين برنامه همكاري داشت. اين همكاري تا سال‌هاي پس از انقلاب ادامه داشت. او نقش‌هاي زيادي را در راديو اجرا كرده كه همه جزو آثار به ياد ماندني اوست.

خانم ديهيم پس از يك بيماري طولاني در هشتم مهر 1380 در تهران دار فاني را وداع گفت.

خانم ديهيم در طول سال­ها فعاليت تئاتري خود با گروه‌هاي مختلفي از جمله، تئاتر فرهنگ، فردوسي، جامعة باربد و تئاتر مولوي همكاري كرده است. از جمله نمايشنامه­ هايي كه خانم ديهيم در طي همكاري با گروه ­هاي تئاتري بازي كرده بود مي‌توان به نمايش‌هائي چون: پرنده آبي، خلج­آباد، داستاني نه تازه، ده كاكا سياه، وكيل ملت، لبخند مرموز و خميازة كفش‌ها اشاره كرد.

 


 
 
 

بازگشت