از متخصص اسناد بپرسيد
صفحه هاي مرتبط
 
پربازديدهاي امروز
 
 

مشاهده جزئيات

حسین دهلویتاريخ درج خبر :در هفتم مهر 1307 در تهران متولد شد.

پدرش يكي از شاگردان برجستة استاد شهنازي بود، بنابراين از همان اوان كودكي با نغمات موسيقي ايراني آشنا شد و از سن يازده سالگي فراگيري موسيقي و نواختن ويولن را نزد پدرش آغاز كرد. سپس به دليل شرايط اقتصادي بناچار  براي ادامة تحصيل به دبيرستان دارائي رفت و بعد از گرفتن ديپلم در رشتة حسابداري در وزارت دارائي استخدام شد. همزمان با تحصيل در ديبرستان به كلاس­هاي استاد صبا رفت و آموزش ويولن را نزد وي ادامه داد.

بعد از مدتي توسط روبيك گريگوريان، رئيس هنرستان عالي موسيقي، به حسين ناصحي معرفي شد و مباني آهنگسازي را نيز نزد او فراگرفت. به توصية ناصحي همزمان با كار در وزارت دارائي، به تحصيل در هنرستان عالي موسيقي در رشتة آهنگسازي پرداخت و در سال 1339 از هنرستان فارغ‌التحصيل گشت.

بعد از درگذشت ابوالحسن صبا در سال 1336 به رهبري اركستر شمارة يك هنرهاي زيبا ـ­بعداً به نام صبا نامگذاري شد­ـ منصوب گرديد و در يازدهم مهر 1337 همزمان با افتتاح تلويزيون ايران، اولين برنامة خود را  در تلويزيون اجرا كرد. بعد از درگذشت آقاي محمدعلي خادم ميثاق، رهبري اركستر شمارة سه نيز به آقاي دهلوي واگذار شد و قطعاتي را نيز با اين اركستر اجرا كرد. پس از آن به دليل سنگيني كار از اركستر شمارة 3  كناره گرفت. استاد دهلوي در 24 تيرماه 1347 انحلال اركستر صبا را به دليل نداشتن نيروي انساني كارآمد و نوازندة خوب اعلام كرد و در آذر همان سال اركستر ديگري را با گروهي از فارغ‌التحصيلان هنرستان موسيقي تأسيس كرد. فعاليت اين اركستر تا سال 1350 ادامه داشت.

 پس از آن به مدت دو سال به آلمان و اتريش سفر كرد و علاوه بر تحصيل و مطالعه در زمينة آهنگسازي بين‌المللي با شيوة كار اركسترهاي بزرگ دنيا نيز آشنا شد.

استاد دهلوي در طول سال­ها فعاليت خود قطعات زيادي براي اركستر تنظيم نمود، كه برخي منتشر و برخي نيز تا كنون مجال نشر نيافته است.

از كارهاي حسين دهلوي مي‌توان به اين موارد اشاره كرد: دو نوازي سنتور، سبكبال در شور براي اركستر، شورآفرين در ابوعطا براي اركستر، چهارنوازي مضرابي اصفهان، فانتزي براي تار و اركستر، سوئيت بيژن و منيژه (بر اساس اشعار حكيم ابوالقاسم فردوسي) براي اركستر زهي، فانتزي براي گروه تمبك و اركستر قطعه سرباز براي آواز گروهي و همچنين اپراي ماني و مانا كه هنوز اجرا نشده است.

استاد دهلوي همچنين، پايه‌گذار اركستر مضرابي در موسيقي ايراني است كه از سال 1370 برنامه اجرا مي­كند.


 
 
 

بازگشت