از متخصص اسناد بپرسيد
صفحه هاي مرتبط
 
پربازديدهاي امروز
 
 

مشاهده جزئيات

منوچهر آتشیتاريخ درج خبر : شاعر و مترجم پرآوازة ايراني در دوم مهر 1310 در روستاي دهرود دشتستان بوشهر متولد شد.

خانوادة وي از خاندان آتشخان زنگنه بودند كه از طوايف قدرتمند فارس به شمار مي‌رفتند. 2 ساله بود كه با فشار رضاشاه بر طوايف و عشاير و متعاقب آن تبعيد پدر و پدربزرگش، زندگي سخت خود را تا شش سالگي در كنار مادرش ادامه داد. بعد از مدتي به همراه مادر به دشستستان آمد و در كنار خويشاوندان پدري روزگار گذرانيد. به دليل اينكه در آن منطقه مدرسه‌اي وجود نداشت از سن هفت سالگي به مكتب رفت و زير نظر ملاهاي قديمي سواد ابتدائي را فراگرفت. در ده سالگي به مدرسه رفت. با انتقال پدر به بوشهر، تحصيل خود را در آن شهر ادامه داد و سپس براي گذراندن دورة دانشسراي مقدماتي به شيراز رفت. پس از اتمام دانشسراي مقدماتي به بوشهر بازگشت و در بندر ريگ به شغل معلمي مشغول شد.

در سال 1332 اولين شعر خود را با شكل جديد براي مجلة فردوسي فرستاد كه در صفحة ادبي آن به چاپ رسيد و بسيار مورد توجه قرار گرفت. بعد از يك سال از بندر ريگ به بوشهر منتقل شد و سرودن  شعر را به طور جدي ادامه داد و اشعار بسياري را در مجلات پايتخت از جمله فردوسي و روشنفكر به چاپ رساند. در اين مدت تابستان­ها به تهران مي‌آمد. در اين مسافرت­ها با شعراي معروف آن زمان همچون مشيري، شاملو، زهري و سيد حسيني آشنا شد. بدين ترتيب بود كه با همت سيدحسيني اولين مجموعة اشعار خود را با نام «آهنگ ديگر» در سال 1338 به چاپ رساند. اين مجموعه همراه با زمستان مهدي اخوان، هواي تازة شاملو و تولدي ديگر فروغ فرخزاد  در دوران خود جرياني تازه را در شعر معاصر ايران ايجاد كرد.

منوچهر آتشي در سال 1339 وارد دانشسراي عالي تهران شد و در سال 1343 در رشتة زبان و اديبات انگليسي  فارغ‌التحصيل شد. وي در اين فاصله مسئول صفحة ادبي مجلة روشنفكر شد و  در همين سال­ها بود كه اولين جرقه‌هاي موج نو يا نوع ديگر از شعر نيمائي توسط احمدرضا احمدي زده شد.

آتشي پس از فارغ‌التحصيلي در سال 1343 به بوشهر بازگشت، ازدواج كرد و زندگي جديد هنري خود را آغاز كرد.

 از آثار و ترجمه­هاي منوچهر آتشي مي­توان به: ريشه‌هاي شب، آواز خاك، ديدار در فلق، جزيره، دلفين‌هاي آبي‌رنگ، بر انتهاي آغاز، مهاجران (ترجمه)، فونتامارا (ترجمه) و دلاله(ترجمه) اشاره كرد.

منوچهر آتشي چند روز قبل از مرگش، در 22 آبان 1384 به عنوان چهره ماندگار ادبيات معرفي شد.

وي در روز يكشنبه بيست ­و نه آبان ۱۳۸۴ درسن هفتاد و چهار سالگي در تهران بر اثر ايست قلبي درگذشت و در زادگاهش، بوشهر به خاك سپرده شد.


 
 
 

بازگشت