از متخصص اسناد بپرسيد
صفحه هاي مرتبط
 
پربازديدهاي امروز
 
 

مشاهده جزئيات

هوشنگ مرادی کرمانیتاريخ درج خبر :

   


هوشنگ مرادي­ كرماني در ۱۶ شهريور ماه سال ۱۳۲۳ در روستاي سيرچ از توابع بخش شهداد كرمان به دنيا آمد.

در شش ماهگي مادر خود را از دست داد و تحت نظر بستگان پدري، زندگي سخت خود را در كنار پدر روان پريش و بيمارش ادامه داد. تحصيلات ابتدايي خود را در زادگاهش آغاز كرد و براي ادامه تحصيل در دورة  متوسطه راهي كرمان شد و از مدرسة بازرگاني ديپلم گرفت. در سال 1343 به تهران آمد و همزمان با شركت در كلاس‌هاي كنكور  به نوشتن در مطبوعات روي آورد و براي امرار معاش به كار‌هاي مختلفي از جمله كارگري و معلمي اكابر دست زد. در سال 1348، علي­رغم علاقه به ادبيات فارسي، در رشتة ادبيات انگليسي در مدرسة عالي ترجمه مشغول به تحصيل شد و در سال 1353 موفق به اخذ مدرك ليسانس شد.

 اولين داستان وي به نام «كوچة ما خوشبخت‌‏ها» در مجلة خوشه منتشر شد كه حال و هواي طنزآلود داشت. در حدود  سال ۱۳۴۹ اولين مجموعة داستاني وي به نام  «معصومه» حاوي چند قصه متفاوت و كتاب ديگري به نام «من غزال ترسيده‌اي هستم» به چاپ رسيد. در سال ۱۳۵۳ داستان «قصه‌هاي مجيد» را براي راديو ‌نوشت كه تصويري از زندگي خود او بود و تا سال 1357 روزهاي 5 شنبه از راديو پخش مي‌شد. در حدود سال 1359  اولين مجموعة قصه‌هاي مجيد به چاپ رسيد و پس از آن كتاب «بچه‌هاي قاليباف­خانه» منتشر شد. اين كتاب در سال ۱۳۵۹ جايزة  نقدي شوراي كتاب كودك و در سال ۱۹۸۶ جايزة جهاني هانس كريستين اندرسن را  به خود اختصاص داد. در سال 1364 نيز كتاب قصه‌‌هاي مجيد به عنوان كتاب سال جمهوري اسلامي معرفي شد.

مرادي كرماني در سال 1992 از سوي داوران جايزة جهاني «هانس كريستين اندرسن» در برلين به دليل تاثير عميق و گسترده در ادبيات كودكان جهان به عنوان نويسندة برگزيدة سال انتخاب شد. وي همچنين در سال 1995 ميلادي جايزة خوزه مارتيني را به عنوان نويسندة برگزيدة كشور كاستاريكا از آن خود كرد. از هوشنگ مرادي كرماني تاكنون تعداد زيادي كتاب داستان انتشار يافته كه برخي از آنها به زبان‌هاي آلماني، انگليسي، فرانسوي، اسپانيايي، هلندي، عربي و ارمني ترجمه شده و هم چنين چندين فيلم تلويزيوني و سينمايي بر اساس داستان‌‌هاي او به تصوير درآمده است. گفتني است آثار مرادي كرماني در برخي از كشورها به به عنوان متن درسي در كتب درسي گنجانده شده است و نيز جوايز متعدد ديگري را به خود اختصاص داده است.

 هوشنگ مرادي كرماني در طي سال­ها زحمت و كار بي وقفه، آثار زيادي براي كودكان و نوجوانان خلق كرده كه از ميان آنها مي‌توان به اين كتاب‌ها اشاره كرد:

 قصه­ هاي مجيد، بچه‌هاي قاليباف­ خانه، نخل، چكمه، داستان آن خمره، مشت بر پوست، تنور، كوزه، مهمان مامان، شما كه غريبه نيستيد، لبخند انار و مرباي شيرين.


 
 
 

بازگشت