از متخصص اسناد بپرسيد
صفحه هاي مرتبط
 
پربازديدهاي امروز
 
 

مشاهده جزئيات

نجف دریابندریتاريخ درج خبر :نجف دريابندري در اول شهريور 1308 در شهر آبادان متولد شد.

دورة ابتدائي را در مدرسة 17 دي گذراند و وارد دبيرستان رازي شد. وي حدود سال سوم دبيرستان، تحصيل را رها كرد و به دنبال كار رفت. حضور انگليسي­ ها در تأسيسات نفتي شهر آبادان و تردد آنان در سطح شهر و كاربرد آن زبان وي را به يادگيري زبان انگليسي علاقمند ساخت و به طور خودآموز به فراگيري  اين زبان پرداخت. در سال 1332 اولين اثر خود را كه ترجمة كتاب معروف «وداع با اسلحه» ارنست همينگوي بود، براي چاپ به تهران فرستاد. همزمان با چاپ اين كتاب در سال 1333، به دليل فعاليت‌هاي سياسي در آبادان به زندان افتاد و بعد از يكسال، به زندان تهران منتقل شد.

در زندان به مسائل فلسفي علاقمند شد و در مدت حبس، كتاب «تاريخ فلسفة غرب» را ترجمه كرد كه بعدها توسط انتشارات سخن به چاپ رسيد. وي بعد از تحمل چهار سال حبس، در سال 1337 از زندان آزاد شد و به كارهاي مختلفي روي آورد. در نهايت به عنوان سردبير (اديتور) در مؤسسة فرانكلين مشغول به كار شد. در آنجا به ترجمة آثار ادبي رمان‌نويسان و نمايشنامه‌نويسان معروف آمريكائي پرداخت و كتاب‌‌‌‌‌‌­هايي همچون «پيرمرد و دريا» اثر ارنست همينگوي و «هاكلبري فين» اثر مارك تواين را  ترجمه كرد.

دريابندري مدت 17 سال با  مؤسسة فرانكلين همكاري كرد و در حدود سال 1354 همكاري خود را با اين مؤسسه قطع كرد. پس از آن براي ترجمة متون فيلم­هاي خارجي با سازمان راديو تلويزيون  قرارداد بست. پس از انقلاب از اين كار نيز كناره گرفت و به طور جدي به ترجمه و تأليف پرداخت. از جمله آثار وي مي‌توان به ترجمة كتاب­هاي «يك گل سرخ براي اميلي» و «گور به گور» نوشتة ويليام فالكنر، «رگتايم و بيلي باتگيت» اثر دكتروف، «معني هنر» از آِيزيا برلين و «پيامبر و ديوانه» نوشتة جبران خليل جبران اشاره كرد. وي همچنين در سال­هاي اخير كتاب «مستطاب آشپزي» را به رشتة تحرير درآورده است. از وي همچنين نقد‌هاي مختلفي در مجلات و نشريات به چاپ رسيده است.

 آقاي دريابندري به مناسبت ترجمة آثار ادبي آمريكائي موفق به دريافت جايزة تورنتون وايلدر از دانشگاه كلمبيا گرديده است.
 
 
 

بازگشت