از متخصص اسناد بپرسيد
صفحه هاي مرتبط
 
پربازديدهاي امروز
 
 

مشاهده جزئيات

دکتر محمود بهزادتاريخ درج خبر :دكتر محمود بهزاد در سال 1292 در شهرستان رشت به دنيا آمد.

در همان شهر، تحصيلات خود را به پايان رساند و جزو اولين گروه ديپلمه‌هاي رشت شد. پس از آن به دانش­سراي عالي تهران راه يافت، در سال 1314 در رشتة علوم فارغ التحصيل شد. پس از اتمام دانش­سرا ضمن تحصيل تدريس علوم در مدارس رشت، كتاب­ هاي «داروين چه مي‌گويد؟» و «از مگس تا آدم» را در زمينة وراثت  ترجمه و منتشر كرد. در سال1324 به دعوت دكتر مجتهدي، رياست وقت دبيرستان البرز، به تهران آمد و مشغول تدريس در اين دبيرستان شد. در همان سال به علت علاقه به زيست شيمي وارد دانشكدة داروسازي دانشگاه تهران شد و در سال 1328 از آن دانشكده فارغ التحصيل گرديد. او به علت ترجمة كتاب سرگذشت زمين، جايزة سلطنتي را دريافت و از سال 1328 همكاري خود را با گروه فرهنگي هدف و مؤسسة فرانكلين آغاز كرد.

دكتر بهزاد در سال 1331 به سمت رياست سازمان كتاب‌هاي درسي ايران منصوب و در سال 1339 بازنشسته شد. بعد از آن، از سال 1339 تا سال 1354 در دبيرستان فرانسوي فرانكو پرسان و  دانشگاه‌هاي ملي و تهران مشغول تدريس شد. ايشان بعد از انقلاب نيز همكاري خود را با نظام پزشكي، انجمن داروسازان گيلان و مجلة حكمت در زمينة پزشكي و داروسازي ادامه داد كه تا سال‌‌‌‌‌‌‌‌‌هاي پاياني عمرش ادامه داشت.  ايشان مقالات و سخنراني‌هاي متعددي ارائه كرده و آثار زيادي به شكل ترجمه، تأليف و ويرايش در زمينه‌هاي مختلف داروسازي، فيزيولوژي و روانشناسي دارد.

 استاد  بهزاد را مي‌توان پركارترين نويسنده و مترجم كتاب‌هاي علمي در ايران ناميد  چرا كه تعداد آثارش به ۹۸ جلد مي‌‌رسد  و برخي از ترجمه­هاي او مانند «داروينيسم و تكامل» اكنون به چاپ دهم رسيده است. دكتر بهزاد، در ۸ شهريور ۱۳۸۶ به دنبال يك بيماري چندماهه در منزل شخصي خود در رشت دار فاني را وداع گفت.

 
 
 

بازگشت