از متخصص اسناد بپرسيد
صفحه هاي مرتبط
 
پربازديدهاي امروز
 
 

مشاهده جزئيات

پل تامسون (Paul Thompson)تاريخ درج خبر :پل تامسون متولد 1935 در انگليس است.

او در دانشگاه اكسفورد تحصيل كرده و داراي تخصص تاريخ مدرن است. او متخصص و مدرس جامعه ­شناسي و تاريخ اجتماعي در دانشگاه اسكس بوده و از جمله پيشگامان تاريخ شفاهي، بنيانگذار مجلة تاريخ شفاهي، بنيانگذار پروژة ملي داستان زندگي در كتابخانة انگليس و مؤسس انجمن تاريخ شفاهي در لندن است.

كتاب "صداي گذشته" The Voice Of  The Past  كه در سال 2005 منتشر شد، يكي از آثار پل تامسون است.

اين كتاب مؤثرترين كتابي است كه در خصوص تاريخ­ شفاهي به نگارش در آمده و در آن تمام جوانب تاريخ شفاهي از طراحي پروژه ­ها گرفته تا تكنيك ­هاي مصاحبه، پردازش و ساماندهي اطلاعات با موفقيت دنبال شده است.

به عقيدة نويسنده، كتاب مذكور مقدمه ­اي است براي استفاده مورخ از منابع شفاهي. او در اين كتاب مسائل را گام به گام مطرح مي­كند و به ­تدريج به سوي فصول كاربردي ­تر حركت مي­ كند. تامسون مزاياي تاريخ شفاهي و همچنين مقايسة آن با منابع مستند مكتوب را براي خواننده يادآور مي­شود. علاوه ­بر اين او به بكارگيري فناوري جديد از جمله ويدئو، مولتي مديا و جوانب ميان رشته ­اي و بين ­المللي جنبش تاريخ شفاهي توجه دارد.

نتيجة اين تلاش، تهية يك راهنماي كاربردي معتبر در مفهوم و روش­ هاي تاريخ­ شفاهي است. با وجود اشتباهات كوچك، تامسون نه تنها در بررسي عملكرد مورخان تاريخ شفاهي، بلكه در ارائة مشاورة فني براي طراحي پروژه ها، مصاحبه و پردازش منابع شفاهي به منظور توليد كيفي تحقيقات تاريخي، كار قابل توجهي انجام داده است.

تمامي فصل­ هاي كتاب حاوي داده هاي روش­مند براي گرد­آوري اطلاعات با استفاده از دستور­العمل­ هاي منابع شفاهي است. تامسون در فصل سوم، تحليل عميقي از تلاش­ هاي خود و دستاوردهاي تاريخ شفاهي ارائه مي­دهد. اين كتاب همچنين داراي راهنماي مصاحبه داستان زندگي نيز است.

 
 
 

بازگشت