از متخصص اسناد بپرسيد
صفحه هاي مرتبط
 
پربازديدهاي امروز
 
 

مشاهده جزئياتپرويز شاپور در سال 1302 در شهر قم زاده شد.

دوران ابتدائي را در مدرسة دقيقي تهران گذراند و ديپلم را از دبيرستان دارائي گرفت. پس از آن به اخذ ليسانس اقتصاد از دانشگاه تهران نائل آمد. در سال 1329 با فروغ فرخزاد ازدواج كرد. حاصل اين ازدواج پسري به نام كاميار بود. شاپور در سال 1330 به اهواز منتقل شد و تا سال 1334 در دارائي اهواز مشغول به كار بود. همچنين براي روزنامه ­هاي محلي اهواز مطلب مي‌نوشت. پس از مراجعت به تهران  همكاري خود را با مجلة توفيق آغاز كرد. وي مطالب خود را با نام­ هاي مستعار كاميار و مهدخت به چاپ مي­رساند. پس از آغاز همكاري با مجلة خوشه، احمد شاملو ـ­كه سردبيري مجله را به عهده داشت­ـ نوشته‌هاي او را تحت عنوان « كاريكلماتور»  به چاپ رساند.

اولين كتاب كاريكلماتور  شامل طرح­ ها و نوشته­ هاي پرويز شاپور  در سال 1350 توسط انتشارات نمونه به چاپ رسيد. از پرويز شاپور كتاب­ هاي ديگري نيز به چاپ رسيده است مانند مجموعة 5 جلدي كاريكلماتور، فانتزي سنجاق قفلي، تفريح نامه (طرح­ هاي مشترك بيژن اسدي پور و پرويز شاپور و كتاب موش و گربه عبيد زاكاني با طرح­هاي پرويز شاپور).

 شاپور در دو نمايشگاه نيز شركت داشته است، يكي به طور مستقل در گالري زروان در سال 1354 و ديگري به طور جمعي در نگارخانه تخت جمشيد با بيژن اسدي پور و عمران صلاحي در سال 1356.

پرويز شاپور در 15 مرداد سال 1378 در تهران در گذشت و در قطعة هنرمندان به خاك سپرده شد.


بازگشت
پرویز شاپور Written By: leila zare
Date Posted: 1393/04/07
Number of Views: 699