از متخصص اسناد بپرسيد
صفحه هاي مرتبط
 
پربازديدهاي امروز
 
 

مشاهده جزئياتنصرت­ الله خازني در سوم مرداد 1296ش. در تبريز، به دنيا آمد.

پس از اتمام تحصيلات مقدماتي به تهران آمد و تحصيلات عالية خود را در سال 1314 در رشتة قضايي دانشكده حقوق دانشگاه تهران آغاز كرد. در سال 1317 موفق به دريافت درجة ليسانس شد و در همان سال در بانك ملي مشغول به كار گرديد. پس از انجام خدمت نظام وظيفه در سال1320 به استخدام وزارت بهداري درآمد و با سمت مشاور حقوقي و سپس معاون ادارة «منع احتكار دارو» به كار مشغول شد. در سال 1325 به سمت رئيس ادارة كارگزيني اين وزارتخانه منصوب شد.

در سال 1329 هنگامي كه به دستور سپهبد حاج علي رزم آرا، نخست­ وزير وقت، سازمان بازرسي نخست وزيري، تأسيس و از هر سازمان نماينده ­اي به اين سازمان دعوت شد، خازني به عنوان نمايندة وزارت بهداري، در اين سازمان مشغول به كار شد (شهريور 1329) و به دليل لياقت و دقت در انجام وظايف اداري،  به سمت معاون سازمان بازرسي نخست وزيري انتخاب شد. پس از ترور رزم آرا  و تشكيل دولت دكتر محمد مصدق، در همين سمت ابقا و با حفظ سمت، مديريت امور دفتر نخست وزيري نيز به ايشان سپرده شد. وي در اين سمت ارتباط كاري بسيار نزديكي با دكتر مصدق پيدا كرد و شاهد و ناظر رخدادهاي تاريخي بسياري بود.

 پس از كودتاي 28 مرداد 1332 به اتهام همكاري با دكتر مصدق دستگير و محاكمه شد و به مدت نه ماه در بازداشت به سر برد. پس از آزادي از زندان، در سال 1333 در بانك ساختماني كه با هدف به ثبت رساندن اراضي موات در دولت دكتر مصدق تشكيل گرديده بود، مشغول به كار شد و در سال 1335 به سمت معاون اين بانك منصوب شد. پس از انحلال بانك ساختماني در سال 1339 و تشكيل وزارتخانة جديد مسكن، وي فعاليت اداري خود را با سمت مديركل حقوقي اين وزارتخانه دنبال كرد. اما به دليل اختلاف نظر با وزير مسكن قادر به ادامة كار در آن وزارتخانه نبود و با خواست شخصي در سال 1344 به بانك كشاورزي ايران منتقل و به سمت رئيس اداره حقوقي منصوب شد.

در اسفند 1357 پس از وقوع انقلاب اسلامي ايران، با تصويب هيأت وزيران به سمت رئيس هيئت مديره و مديرعامل بانك كشاورزي انتخاب شد و تا اسفند 1358 در اين سمت باقي و منشأ خدمات بسياري در حوزه پشتيباني امور مربوط به كشاورزي قرار گرفت.

 نصرت الله خازني در تاريخ 8 دي ماه سال 1387 دارفاني را وداع گفت.
بازگشت
نصرت الله خازنی Written By: leila zare
Date Posted: 1393/04/07
Number of Views: 1211