از متخصص اسناد بپرسيد
صفحه هاي مرتبط
 
پربازديدهاي امروز
 
 

مشاهده جزئياتمحمود دولت­ آبادي، نويسندة معاصر، در دهم مرداد ۱۳۱۹ در دولت آباد سبزوار متولد شد.

دوران كودكي‌اش در خانواده­اي روستايي ـ­ كه از راه كار بر زمين سخت كوير روزگار مي‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌گذراندند ـ  سپري شد. دورة ابتدائي را در روستاي دولت آباد گذراند ولي به علت شكستگي پا، موفق به ادامة تحصيل نگرديد و براي امرار معاش مجبور به كار شد. در ۲۰ سالگي به تهران مهاجرت كرد  و ضمن  كار در  مشاغل عديده از جمله : انبارداري، آرايشگري و كنترلچي سينما، سرانجام موفق به نام ‌نويسي در هنركدة تئاتر شد. وي با موفقيت دورة فوق را سپري كرد و در دو رشتة بازيگري و نمايشنامه نويسي شاگرد ممتاز شد. به اين اعتبار، نويسندگي  را از طريق تئاتر كشف كرد  و اولين  داستان خود را با نام  «ته شب»  در بيست و يك سالگي در مجلة آناهيتا به چاپ رساند. پس از آن با جديت به كار نويسندگي ادامه داد و ضمن معاشرت و آشنائي با نويسندگان صاحب نام ايراني، به مطالعة آثار نويسندگان و نمايشنامه نويسان غربي پرداخت.

 محمود دولت‌آبادي اولين مجموعة داستاني خود را  با نام «لايه‌هاي بياباني» با هزينة خود  به چاپ رساند.

در سال 1351 در ادارة تئاتر، گروه هنر ملي،  مشغول به كار شد و  در همان دوران شروع به خلق آثار جدي خود از جمله «كليدر» نمود. در سال 1353، در حين اجراي تئاتر «در اعماق»  دستگير و به زندان افتاد. بعد از دو سال از زندان آزاد شد و به كار نويسندگي ادامه داد. در سال 1356 اولين جلد از رمان معروف كليدر را به چاپ رساند. اين رمان در سال 1362 به پايان رسيد و بعد از آن روزگار سپري شدة مردم سالخورده را به رشتة تحرير درآورد

 از جمله آثار ديگر وي عبارت است از : هجرت سليمان و مرد، آوسنة بابا سبحان، تنگنا، گاواره بان، ناگريزي و گزينش هنرمند، عقيل عقيل، موقعيت كلي هنر و ادبيات كنوني،  ديدار بلوچ ، جاي خالي سلوچ،  ققنوس، آهوي بخت من گزل، ما نيز مردمي هستيم، كارنامه سپنج و مجموعه مقالات.
بازگشت
محمود دولت آبادی Written By: leila zare
Date Posted: 1393/04/07
Number of Views: 660