از متخصص اسناد بپرسيد
صفحه هاي مرتبط
 
پربازديدهاي امروز
 
 

مشاهده جزئيات
غلامحسين بيگدلي در سال 1297 ش. در تهران به دنيا آمد.

خانوادة او از اخلاف ايل بيگدلي بودند كه در دربار صفوي در مناصب نظامي خدمت مي­كردند. او در دبستان، دبيرستان و دانشكدة نظام تحصيل كرد. در سال 1320 از دانشكدة نظام فارغ التحصيل شد و به خدمت در لشكر دوم ارتش مشغول گرديد. مدتي به عنوان محافظ اشرف پهلوي انتخاب شد. اين دوره، امكان آشنايي او  با مفاسد اخلاقي اين خانواده را فراهم كرد.

غلامحسين بيگدلي كه به اقتضاي شرايط زندگي، از سويي با فقر شديد فرهنگي و مالي روستائيان ايران و از سوي ديگر با ظلم و ستمي كه درباريان نسبت به آنها روا مي­داشتند، آشنا بود و با توجه به فساد شديد موجود در دربار، در سال 1321 به حزب توده گرايش پيدا كرد. پس از قيام افسران خراسان در سال 1324 به جرم عضويت در حزب توده دستگير و به زندان شيراز و كرمان منتقل شد. پس از آزادي از زندان، در سال 1325 همراه ساير افسران حزب توده و افراد خانواده­اش به روسيه شوروي گريخت. در آنجا با شرايط دشوار معيشتي و نيز نظارت دائمي ك. گ. ب روبرو و متوجه شد كه هيچ يك از شعارهاي حزب تحقق نيافته است و ظلم بسياري در آن جامعه وجود دارد. لذا مكاتبات اعتراض آميزي را آغاز كرد كه منجر به محكوميتش به اتهام جاسوسي شد. او مورد شكنجه­هاي بسياري قرار گرفت و پس از ده ماه حبس طي محاكمه‌اي غيابي به 25 سال زندان با اعمال شاقه و 5 سال آزادي بدون بهره گيري از حقوق اجتماعي محكوم شد. با مرگ استالين پس از هشت سال تحمل شرايط طاقت فرسا، از زندان آزاد شد و توانست در شرايط معمولي به تحصيل و زندگي بپردازد.

پروفسور بيگدلي از اين پس زندگي علمي خود را آغاز كرد. او در مدت اقامت در باكو در رشتة زبان­شناسي تحصيل و در سال 1969 مدرك دكتري علوم در رشتة مذكور را دريافت كرد. وي20 عنوان كتاب به زبان­هاي فارسي، تركي و روسي نگاشته و در سمپوزيوم­ها و كنفرانس­ها در مورد ادبيات ايران سخنراني كرده و همچنين اشعار بسياري به زبان فارسي و تركي سروده است كه مجموعة اشعاراو در سال 1381 در ديوان بيگدلي چاپ شده است.

پروفسور غلامحسين بيگدلي، اديب، شاعر، خوشنويس و پژوهشگر معاصر در بيست و پنجم مرداد 1377  بر اثر حمله قلبي دارفاني را وداع گفت و در امامزاده طاهركرج به خاك سپرده شد.


بازگشت
غلامحسین بیگدلی Written By: leila zare
Date Posted: 1393/04/07
Number of Views: 1171