از متخصص اسناد بپرسيد
صفحه هاي مرتبط
 
پربازديدهاي امروز
 
 

مشاهده جزئيات

الیزابت تونکین Elizabeth Tonkinتاريخ درج خبر :معرفي پژوهشگر و نويسندة تاريخ شفاهي

 اليزابت تونكين Elizabeth Tonkin استاد مردم­ شناسي اجتماعي در دانشگاه كوئينز بلفاست، (ايرلند شمالي) است و به همين دليل با حوزة فعاليت دانشمندان علوم اجتماعي ـ­كه براي رسيدن به درك بهتري از فرهنگ مردم و نظام اجتماعي، تحقيقات خود را بر اساس اطلاعات شفاهي مردم متمركز كرده­ اندـ به خوبي آشنايي دارد. 

وي در زمينة تاريخ شفاهي و اوضاع اجتماعي پژوهش­ هاي بسياري انجام داده است و با بهره ­گيري از آنها، راه­ هاي جديد تئوري و روش­ شناسي تاريخ شفاهي را به صورت نقد ادبي، زبان­ شناسي، تاريخ، روانشناسي و مطالعات فرهنگي ارائه كرده است.

كتاب­ هاي: نقاب و لباس مبدل (1979) و روايت­ هاي تاريخ گذشته ما (1992) و روايت گذشتة ما: ساختار اجتماعي تاريخ شفاهي Narrating our pasts: The social Construction of oral history    (1992) از آثار تونكين است.

رويكرد او در كتاب روايت گذشتة ما: ساختار اجتماعي تاريخ­ شفاهي، به عنوان يك مردم­شناس، تحقيق در مورد چگونگي ايجاد و شرح تاريخ ­هاي شفاهي است.

وي براي درك عميق ­تر مشخصه­ هاي اجتماعي و شفاهي اين نوع تاريخ­ بحث كرده و استدلال­ هاي خود را از طريق ارائه مثال­ هاي زيادي در مورد حافظه، بسياري روايات شفاهي اروپا و امريكا و همچنين تاريخ شفاهي JLAO KRU (اجتماع كوچكي در ليبري) ارائه نموده است.

از آنجايي كه او حافظة جمعي را مانند يك محصول اجتماعي بررسي مي­كند، جامعه­ شناسان و مورخان بسياري به اين كتاب علاقمند شده ­اند.

كتاب روايت گذشتة ما: ساختار اجتماعي تاريخ شفاهي توسط دانشگاه كمبريج به زبان انگليسي و در 192 صفحه به چاپ رسيده است.


 
 
 

بازگشت