از متخصص اسناد بپرسيد
صفحه هاي مرتبط
 
پربازديدهاي امروز
 
 

مشاهده جزئيات

جان ونسینا (JAN VANSINA)تاريخ درج خبر :
معرفي نويسنده

جان ونسينا (JAN VANSINA) در 14 سپتامبر1929 در شهر آنتورپ بلژيك متولد شد. او مورخ، مردم­شناس و بهترين منبع تاريخ افريقاي مركزي به شمار مي­آيد.

وي فعاليت خود را در ابتدا به عنوان نژاد شناس و متخصص تاريخ و فرهنگ قرون وسطي آغاز كرد ولي به ­تدريج به تاريخ رويارويي اقوام قديم آفريقايي با اروپايي ها گرايش پيدا كرد و فعاليت­ هاي پژوهشي خود را در اين حوزه متمركز كرد و سرانجام به عنوان يكي از پژوهشگران برجستة زبان و فرهنگ آفريقايي شناخته شد.

در1957 موفق به دريافت دكتراي تاريخ از دانشگاه كاتوليك لووين بروكسل گرديد. وي اكنون پروفسور بازنشسته دانشگاه ويسكانسين- مديسون است و در امريكا زندگي مي­كند.

از جمله آثار او مي­توان به كتاب­هاي: روايت شفاهي(1965)، قلمروهاي ساوانا(1966)،روايت شفاهي به مثابه تاريخ(1985)، راه­هايي در جنگل استوايي(1990)، زندگي با آفريقا(1994)، پيشينه­اي از روانداي جديد(2004) و حكومت­ها چگونه پديد مي آيند؟(2004) اشاره كرد.

 

معرفي كتاب

 كتاب "زندگي با آفريقا" شرح­ حال شخصي و شغلي جان ونسينا در سه قاره است كه با تاريخ آفريقا به عنوان يك زمينة آموزشي پيوند خورده است. در پس زمينة روايت­ ها، سقوط نظام استعماري و ضرورت تشكيل ملت­ هاي مستقل ديده مي­شود.

او در اين كتاب به عنوان يك پژوهشگر متخصص و بر اساس وقايع نگاري­ هاي خود، داستان­ هايي از تاريخ افريقا، سقوط استعمار تا ظهور كشورهاي جديد مستقل، كنفرانس ­هاي اوليه، تأسيس روزنامه ­ها و دپارتمان ­ها و سپس تلاش آفريقايي ­ها براي گنجاندن درس تاريخ در مدارس را به رشته تحرير درآورده است.

اين كتاب توسط دانشگاه ويسكانسين در سال 1994 به چاپ رسيد.

 

ISBN: 0299143244


 
 
 

بازگشت