از متخصص اسناد بپرسيد
صفحه هاي مرتبط
 
پربازديدهاي امروز
 
پربازدید ها
 
Enter Title

ارنست هولتسر مهندس آلماني در سال 1214ش.(1835م.) در آلمان متولد شد. از زندگي او پيش از آمدن به ايران اطلاع دقيقي در دست نيست تنها مي‌دانيم او در يك مدرسة فني در رشتة مخابرة پيام از طريق دستگاه تلگراف تحصيل كرد و از آنجا كه در اين فن، كارشناسي زبده به شمار مي‌رفت در سال 1242 (1863م.) به استخدام دولت انگليس درآمد و ماموريت يافت كه ضمن نظارت بر سيم‌كشي خطوط تلگراف در ايران، اين فن را در دارالفنون نيز آموزش دهد. وي به همراه هيئت مهندسي دولت انگلستان پس از طي سفري طولاني و دشوار به ايران آمد و پس از انجام ماموريت، مأمور خدمت در واحد تلگراف اصفهان شد. با راه اندازي دفتر تلگراف جلفا همان جا اقامت گزيد و مشغول كار شد و با يك ايراني ارمني ازدواج كرد.
اقامت طولاني مدت هولتسر در جلفاي اصفهان، وي را با هنر و معماري و حيات سياسي، اجتماعي و فرهنگي اصفهان آشنا كرد و او را بر آن داشت تا با بهره‌گيري از هنر عكاسي به ثبت و ضبط مشاهدات خود براي آيندگان بپردازد. انگيزة هولتسر از اين تلاش ارزشمند را بايد در ياداشت‌هايش جستجو كرد در آنجا كه مي‌نويسد: «از آنجا كه ايران و اصفهان در آستانة يك تحول فرهنگي قرار داشتند و از چند سال پيش به اين طرف عوامل بيگانه و اغلب سبك‌هاي اروپايي در اين كشور نفوذ كرده‌اند، عمارت كهن، عادات و آداب (حتي طرز لباس پوشيدن)، تدريجا از بين مي‌روند؛ به طوري كه تا چند سال ديگر از آنچه را كه شاردن و تاورنيه به وصف آورده‌اند [اثري] پيدا نتوان كرد و در اين صورت گفته‌هاي آنها مورد ترديد قرار خواهد گرفت و مردود خواهد شد. از اين گذشته، طي دوران اقامت خود فرصت يافتم از مناظر و ساختمان‌ها و ميدان‌هاي جالب عكس‌برداري كنم خوشحالم كه اين عكس‌ها، يادگاري از بسياري عمارات كهن است كه بعدها خراب شدند و از بين رفتند». هولتسر در راستاي تحقق اين مهم با بينش مهندسي خود و دقت و ظرافت خاصي عكس‌هاي بسياري از نقاط مختلف ايران تهيه كرد كه بيشتر آنها در فاصلة سال‌هاي 1873 تا 1897م. از اصفهان و قرية ارمني نشين جلفا بود. علاوه بر اين هولتسر با نگارش يادداشت‌ها و خاطره‌نويسي در راستاي تكميل اين مجموعه كوشيد. هولتسر در سال 1290 (1911م.) در سن 76 سالگي در جلفا درگذشت و در گوستان ارامنه اصفهان به خاك سپرده شد. عكس‌هاي او سال‌ها به فراموشي سپرده شد تا اين كه در سال 1347 (1969م.) و بر حسب اتفاق، پس از گذشت بيش از نيم قرن از مرگ هولتسر، در زيرزمين خانة نوه‌اش پيدا شد و زمينة معرفي آنها به جهانيان فراهم گرديد.
اولين بار ضياء رضوي با چاپ مطلب كوتاهي با عنوان «كشف يك گنجينة پر بهاي تاريخي»، در شمارة چهلم ماهنامة كاوه در فروردين 1351 (مارس 1972م.)، به معرفي تصاوير مهم و ارزشمند هولتسر از ايران پرداخت.
كتاب «هزار جلوة زندگي: تصويرهاي ارنست هولتسر از عهد ناصري» گزيده‌اي از مجموعه عكس‌هاي اوست كه موضوعاتي چون هنر و معماري، آداب و رسوم و فرهنگ، تجارت، كشاورزي، صنعتگران، نظاميان، رجال، علما و اقليت‌هاي مذهبي را شامل مي‌شود. همچنين تعدادي از تصاوير كتاب به بناها و اماكن مذهبي شهرهاي كاشان، قم و تهران اختصاص يافته است. تصاويري زيبا و بي‌نظيري كه چشمان هر بيننده‌اي را مي‌نوازد و با جذبة خاص خود، مخاطب را به حال و هواي ايران عصر ناصري سوق مي‌دهد و در اين سير حظي وافر نصيبش مي‌كند.
كتاب «هزار جلوة زندگي: تصويرهاي ارنست هولتسر از عهد ناصري»، را انتشارات مركز اسناد و مدارك ميراث فرهنگي در 490 صفحه در سال 1382 به چاپ رسانده است.