از متخصص اسناد بپرسيد
صفحه هاي مرتبط
 
پربازديدهاي امروز
 
پربازدید ها
 
Enter Title

دربارة سيرة حضرت محمد (ص) از قرن دوم هجري تا به امروز كتاب‌هاي متعددي به رشتة تحرير درآمده است. نويسندگان مسلمان ايراني نيز از ديرباز به اين مهم همت گماشته‌ و آثاري را در خصوص سيرة پيامبر اسلام تدوين كرده‌اند. كتاب «سيرة رسول خدا (ص)، از آغاز تا هجرت» نوشتة دكتر عباس زرياب، كه سال‌ها كرسي تدريس تاريخ اسلام و سيرة نبي‌اكرم(ص) را در دانشگاه تهران بر عهده داشته، يكي از اين آثار است.
پيشگفتار كتاب مفصل است و مولف در آن ضمن بيان دلايل تاليف كتاب، به موضوعاتي چون بررسي كتابهاي سيره و نگرش نويسندگان آنها، قرآن و سيرة حضرت رسول(ص) و منابع سيرة آن حضرت پرداخته است.
اولين مبحث كتاب مقدمه يا فصل مقدماتي آن است. مؤلف در اين مبحث موضوعاتي چون نظام قبيله‌اي سرزمين عربستان، پيمان‌ها، تقسيمات قبائل و موضوع تدوين نسب را مورد بررسي قرار داده و در ادامه مباحث كتاب با بهره‌گيري از آيات قرآني، به بيان تاريخ پيدايش و سير پيشرفت و رونق شهر مكه در پيش از اسلام پرداخته است.
مبحث بعدي كتاب با عنوان «قريش در مكه» ابتدا به موقعيت قبيلة قريش در ميان اعراب مي‌پردازد و در ادامه موضوعاتي چون روند تسلط قريش بر مكه و قدرت‌گيري آنان در آن شهر، اقدامات قصَيّ در مكه، مناصب و مقامات مكه، تغيير وضع اقتصادي در مكه، بازرگاني قريش، حملة ابرهه به مكه، قرآن كريم و اصحاب فيل، اختلافات ميان قريش، پيمان‌ها، اقدامات عبدالمطلب، دسته‌بندهاي قريش و احابيش مورد بررسي قرار گرفته است.مبحث بعدي به بررسي حيات معنوي و اجتماعي در مكه اختصاص دارد و در آن به موضوعاتي چون حج، اديان ديگر در مكه، مقررات ازدواج، حنفا، قضات عرب، آداب رسوم دورة پيش از اسلام و جاهليت پرداخته شده است.
مولف در ادامة مباحث در فصلي تحت عنوان «ظهور حضرت رسول (ص)» به شرح زندگي حضرت محمد(ص) از تولد تا زمان بعثت مي‌پردازد.
عنوان مبحث بعدي «بعثت حضرت رسول (ص)» است. در اين مبحث عبادت در غار حرا، كيفيت وحي، نخستين پيروان، دعوت نهان و آشكار، نقد برخي روايات ابن سحاق، بررسي طبقه و پايگاه اجتماعي پيروان اوليه، مخالفان بزرگ حضرت رسول (ص)، كيفيت تبليغ، هشدار به خويشاوندان، آغاز مخالفت‌هاي قريش و دلائل مخالفت واقدامات آنها، هجرت به حبشه و دلائل آن، قصة سجده وغرانيق و نقد اين قصه، اسلام آوردن حمزه و عمر بن خطاب، محاصرة اجتماعي و اقتصادي بني هاشم، وفات حضرت خديجه و ابوطالب، بررسي مسألة اسلام ابوطالب، سفر پيامبر (ص) به طائف و روي آوردن پيامبر (ص) به قبائل براي دعوت به اسلام از جمله مباحث اين فصل هستند.
كتاب «سيرة رسول خدا (ص)، از آغاز تا هجرت» نوشتة عباس زرياب را انتشارات صدا و سيماي جمهوري اسلامي ايران در 202 صفحه در سال 1376 به چاپ رسانده است.