از متخصص اسناد بپرسيد
صفحه هاي مرتبط
 
پربازديدهاي امروز
 
پربازدید ها
 
Enter Title

سيد علي اندرزگو در سال 1316ش. در يكي از محلات جنوب تهران ديده به جهان گشود. پس از طي تحصيلات ابتدايي به دليل تهي‌دستي خانواده به ناچار ترك تحصيل كرد و در كنار برادرش سيد حسن كه در بازار تهران نجاري داشت، مشغول به كار شد. وي حدود ده سال در اين شغل ماند. با وارد شدن به شاخة نظامي هيئت‌هاي موتلفه اسلامي از شغل خود دست كشيد و تا پايان عمر مهم‌ترين كار او مبارزه و فعاليت براي سرنگوني رژيم پهلوي بود.
از جمله اقدامات مهمي كه پس از تبعيد امام خميني(ره) توسط اندرزگو، حاج صادق اماني، صفار هرندي، نيك نژاد و بخارايي صورت گرفت، اعدام انقلابي منصور بود. پس از انجام اين عمليات، نيك نژاد، صفار هرندي و اماني دستگير و اعدام شدند و اندرزگو تحت تعقيب قرار گرفت. اندرزگو به عراق رفت و پس از چند ماه به ايران بازگشت و با نام مستعار شيخ عباس تهراني در حوزة علميه قم مشغول به تحصيل شد و همچنان به فعاليت‌هاي مبارزاتي خود ادامه داد اما حساسيت ساواك به كارهاي وي باعث شد كه به حوزة علمية چيذر در تهران برود و به صورت پنهاني به مبارزات خود ادامه دهد. در آنجا نيز شناسايي و فشارهاي ساواك موجب شد كه راهي مشهد شود و در آنجا با نام مستعار سيد حسين حسيني در كنار تحصيل علم به مبارزه ادامه دهد. اندرزگو براي گسترش فعاليت¬هايش به لبنان سفر كرد و به كمك جلال¬الدين فارسي، مقدمات آموزش نيروهاي مذهبي را در سازمان الفتح مهيا كرد. سرانجام پيگردهاي بيشمار ساواك جواب داد و اندرزگو مورد شناسايي قرار گرفت و در سال 1357 به شهادت رسيد.
كتاب «سردار سرفراز، شهيد حجت الاسلام و المسلمين سيد علي اندرزگو» هشتمين كتاب از سري كتاب‌هاي ياران امام به روايت اسناد ساواك است كه مركز بررسي اسناد تاريخي به منظور معرفي زندگي مبارزاتي رجال و شخصيت‌هاي فعال در انقلاب اسلامي‌‌، چاپ و منتشر كرده است.
كتاب حاضر شامل دو بخش مقدمه يا مدخل پژوهشي و اسناد است.
در مقدمه يا مدخل پزوهشي، ابتدا شمه‌اي از زندگي و مبارزات سيد علي اندرزگو به صورت مختصر بيان شده و در بخش دوم كتاب نيز اسناد زندگي مبارزاتي وي از تاريخ 1/11/43 تا 21/11/1357 در 499 صفحه ارائه گرديده است. همچنين تعدادي تصوير نيز در پايان كتاب آمده است.
كتاب «سردارسرفراز، شهيد حجت الاسلام و المسلمين سيد علي اندرزگو» توسط مركز بررسي اسناد تاريخي وزارت اطلاعات و در 524 صفحه در سال1377 به چاپ رسيده است.