از متخصص اسناد بپرسيد
صفحه هاي مرتبط
 
پربازديدهاي امروز
 
پربازدید ها
 
Enter Title

قيام امام حسين (ع) به دليل تاثير گذاري عميقي كه نه تنها در تاريخ اسلام كه در جريان آزادگي و آزاد انديشي بر جاي گذاشت، بارها و بارها و از جنبه هاي مختلف مورد بررسي قرار گرفته است. در سالهاي اخير نيز آثار ارزشمندي در معرفي قيام عاشورا و زندگاني امام حسين (ع) تاليف و منتشر شده كه كتاب «زندگاني امام حسين عليه السلام» تأليف سيد هاشم رسولي محلاتي يكي از اين آثار است.
مولف كتاب خود را به هفده بخش تقسيم كرده است. بخش اول «ولادت» نام دارد و در آن موضوعاتي چون ديدگاه علماي شيعه و سني دربارة زمان ولادت امام حسين (ع)، چگونگي ولادت و نامگذاري، اقدامات و مراسم رسول خدا (ص) براي ولادتش و خبر دادن رسول خدا (ص) دربارة نحوة شهادت ايشان، مورد بررسي قرار گرفته است.
در بخش دوم با عنوان «دوران كودكي و دامان پر مهر جد و پدر و مادر»، روايت مشهور رسول خدا (ص) «حسين مني و انامن حسين» كه از سوي علماي شيعه و شصت تن از علماي سني نقل شده، مورد نقد و بررسي قرار گرفته است. بيان محبت رسول خدا (ص) نسبت به امام حسين (ع)، شباهت امام حسين(ع) با حضرت يوسف (ع)، بيان روايات و احاديثي از شيعه و سني در بارة ميزان علاقة پيامبر اسلام (ص) به ايشان، مباحث ديگر اين بخش را تشكيل مي‌دهد.در بخش سوم با عنوان «از رحلت رسول خدا (ص) تا شهادت اميرالمومنين (ع)» مباحثي چون سفارش رسول خدا (ص) دربارة امام حسين (ع) هنگام رحلت، شهادت جان گذار مادر، پس از شهادت مادر، نقش امام حسين (ع) در تحولات زمان عمر و عثمان، نقش ايشان در زمان حكومت پدر و جنگيدن در ركاب پدر با ناكثين، قاسطين و مارقين، وصاياي پدر به ايشان و مراسم كفن و دفن پدر، بيان شده است.
فصل‌هاي چهارم و پنجم به وقايع بعد از شهادت پدر و موضوعاتي چون خلافكاري‌هاي معاويه طبق مدارك اهل سنت، شراب‌خوراگي، ربا خواري، ماجراي قبولي «زياد بن ابيه» به برادري، ترك حدود الهي، ماجراي نماز جمعه در روز چهارشنبه، وليعهدي يزيد و كفر وي، جنايت هولناك يزيد در دوران خلافت و دلايل اين همه بي ديني، اختصاص دارد. بخش ششم به بررسي رويدادها و ويژگي‌هاي‌ دوران «ولايتعهدي يزيد» و به‌ويژه مخالفت امام حسين (ع) با اين ماجرا و تحولات پس از آن و نقش امام (ع) در برخورد با يزيد مي پردازد.
در بخش‌هاي هفتم و هشتم مباحث دوران حكومت يزيد تا قيام امام حسين (ع)، علل قيام امام حسين(ع) و نهضت مقدس ايشان و تجزيه و تحليل مباحث پيرامون اين موضوع بيان گرديده است.
در بخش نهم موضوعاتي چون حركت امام به مكه و ورود به آن شهر و بازتاب آن و عكس‌العمل‌هاي يزيد، برخورد امام با عبدالله بن زبير، نامه دعوت اهل كوفه، اجتماع شيعيان در خانه سليمان صرد خزاعي، تحليلي از وضع عراق در آن روز، وضعيت شهر بصره، نامة امام به سران و عشاير بصره و پاسخ شيوخ آن شهر، مورد مطرح و بررسي شده است.در فصل‌هاي دهم تا دوازدهم به حركت مسلم بن عقيل به سوي كوفه و ماجراهاي بعد از آن و شهادت ايشان، وضعيت شهر كوفه و مردم آن شهر پس از شهادت مسلم و هاني و چرايي و چگونگي «حركت امام حسن (ع) به سوي عراق» مورد بحث و بررسي قرار گرفته است.
نويسندة كتاب در بخش بعدي با عنوان «در كربلا چه گذشت؟» به بيان و بررسي تحولات و رويدادها تا شب عاشورا پرداخته است.
در بخش‌هاي بعد شرح وقايع نبرد و شهادت ياران امام (ع)، شهادت اهل بيت (ع) و شهادت امام حسين (ع) آمده است. بخش پاياني نيز به بيان شمه‌اي از فضايل و مكارم اخلاق امام حسين(ع) اختصاص دارد.
چاپ سوم كتاب «زندگاني امام حسين عليه السلام» نوشتة سيد هاشم رسولي محلاتي را انتشارات دفتر نشر فرهنگ اسلامي در 591 صفحه و در سال 1375 به چاپ رسانده است.