آموزش سازمان

در اساسنامه مصوب مجلس این سازمان مؤسسه‌ای‌ آموزشی‌ و پژوهشی‌ قلمداد شده‌ و این‌ فعالیت‌ یكی‌ از وظایف‌ اصلی‌ آن‌ به‌ شمار می‌آید. پژوهش‌ و آموزش‌ در كتابخانه‌ ملی‌ بمنظور اعتلا و بهبود فعالیتهای‌ كتابداری‌ و اطلاع‌رسانی‌ كشور انجام‌ می‌گیرد. این‌ كتابخانه‌ دارای‌ 60 پست‌ هیأت‌ علمی‌ مصوب‌ است‌ و به‌ لحاظ‌ قوانین‌ و مقررات‌ تابع‌ وزارت‌ علوم‌، تحقیقات‌ و فناوری‌ است‌.

سازمان اسناد و كتابخانه ملی ایران براساس وظیفه ملی خود، هرساله طبق برنامه‌ای مدون به برگزاری دوره‌های آموزش عمومی و تخصصی به صورت‌های حضوری و الكترونیكی می‌پردازد. امسال نیز این دوره‌ها با رویكردی نوین برپا خواهند شد. برخی از این دوره‌ها عبارتند از: فهرست‌نویسی، رده‌بندی، مارك ایران، روش‌های نمایه‌سازی نوین، سندشناسی، منابع مرجع الكترونیكی، تكنولوژی اطلاعات و آرشیو، آشنایی با استاندارد های فراداده‌ای، خط‌ شناسی و ... .

شما نیز اگر در یكی از حوزه‌های «كتابداری و اطلاع‌رسانی» یا «اسنادی و آرشیوی» فعالیت می‌كنید گزینه‌های خود را انتخاب كنید، سپس درخواست خود را به همراه مشخصات فردی( تلفن، پست الكترونیك، شغل) به نشانی education@nlai.ir و یا به شماره 26402974 نمابر كنید.
در صورت به حد نصاب رسیدن دوره برای ثبت‌نام قطعی، با شما تماس گرفته خواهد شد. برای كسب اطلاعات بیشتر با شماره تلفن 22903298 ( خانم خلیلی) تماس حاصل فرمایید.
این دوره‌ها در ساعات اداری برگزار می‌شوند و در پایان دوره برای افراد شركت‌كننده گواهینامه صادر خواهد شد.

اهم‌ فعالیتهای‌ پژوهشی

  • تدوین‌ استانداردهای‌ لازم‌ برای‌ انواع‌ كتابخانه‌ها و مراكز اطلاع‌رسانی‌ و نیز فعالیتهای‌ این‌ حوزه‌ 
  •  پدیدآوردن‌ و تدوین‌ منابع‌ لازم‌ برای‌ تسهیل‌ فعالیتهای‌ كتابداری‌ و اطلاع‌رسانی‌ كشور مثل‌ تدوین‌ سرعنوانهای‌ موضوعی‌ فارسی‌، فهرست‌ مستند مشاهیر، اصطلاحنامه‌ها، مارك‌ ایران‌، گسترش‌ رده‌های‌ مربوط‌ به‌ ایران‌ و اسلام‌ و نظایر آن‌.
  • سعی‌ بر باروری‌ و غنابخشی‌ حوزه كتابداری‌ و اطلاع‌رسانی‌ كشور و تدوین‌ متون‌ پایه‌ و علمی‌
  • انتشار فصلنامه‌ علمی‌ كتاب‌، تدوین‌ دایره المعارف‌ كتابداری‌ و اطلاع‌رسانی‌، و انتشار كتاب‌ در این‌ حوزه‌ علمی‌ برای‌ ایجاد تعامل‌ بین‌ متخصصان‌ و پویایی‌ بیشتر این‌ حوزه‌.
  • انجام‌ پژوهشهای‌ كاربردی‌ و بنیادی‌. طرحهای‌ پژوهشی‌ پس‌ از تصویب‌ در شورای‌ پژوهشی‌ به‌ اجرا درمی‌آیند. از پژوهشهایی‌ هم‌ كه‌ در حوزه كتابداری‌، اطلاع‌رسانی‌ و ایران‌شناسی‌ و اسلام‌شناسی‌ باشد حمایت‌ می‌شود.

برگزاری‌ دوره‌ها و كارگاههای‌ آموزشی‌

در طی‌ سال‌ كلاسهای‌ كوتاه‌ مدت‌ و بلندمدت‌ برای‌ دانش‌افزایی‌ و ارتقاء همكاران‌ كتابخانه‌ برگزار می‌شود. در كارگاههای‌ آموزشی‌ نیز سعی‌ می‌شود افراد با آخرین‌ دستاوردهای‌ علمی‌ و فنی‌ حوزه‌ عملاً آشنا شوند.

برگزاری‌ سخنرانی‌ و سمینارهای‌ علمی‌

این‌ كتابخانه‌ به‌ عنوان‌ یك‌ مؤسسه‌ پژوهشی‌ سعی‌ دارد كه‌ رأساً یا با مشاركت‌ سایر نهادهای‌ علمی‌ سخنرانی‌ و یا سمینارهای‌ علمی‌ برگزار نماید. حاصل‌ این‌ نشستها را نیز به‌ صورت‌ كتاب‌ و یا از طریق‌ اینترنت‌ منتشر می‌كند.

كمك‌ به‌ انجمن ها و گروه های‌ علمی‌ و پژوهشی‌

این‌ كتابخانه‌ همواره‌ آمادگی‌ خود را برای‌ دراختیارقراردادن‌ امكانات‌ جهت‌ پویایی‌ هرچه‌ بیشتر انجمنها و گروههای‌ علمی‌ اعلام‌ داشته‌ است‌.