معرفی

اين بخش از سال 1382 و با تشكيل گروه ويژه در مديريت اطلاع رساني همگاني با نام بخش نابينايان و معلولان كتابخانه ملي راه اندازي گرديد

هدف از تاسيس اين كتابخانه تأمين نيازهاي فرهنگي و اطلاعاتي آن دسته از افراد جامعه اعم از نابينايان و كم بينايان است كه فاقد امكان استفاده از كتابهاي چاپي و يا هرگونه مواد ديداري شنیداری هستند. جهت تحقق بخشيدن به هدف مذكور، امكانات و خدمات ويژه اي براي مراجعه كنندگان در نظر گرفته شده است که از جمله آنها می‌توان فراهم نمودن سخت افزارها و نرم افزارهاي مورد نياز مطالعه و نيز گردآوري انواع منابع گویا و بریل را نام برد.

با انتقال كتابخانه ملي به ساختمان جديد براي بخش نابینایان، فضاي مناسبي به مساحت حدود 700 مترمربع اختصاص یافت. به منظور سهولت در استفاده مراجعان، مكان كتابخانه نابينايان در طبقه همكف واقع شده است. مستقيماً از طريق ورودي عمومي مراجعان به تالارهاي مطالعه قابل دسترسي مي باشد.

مجموعه

كتاب هاي گويا: مجموعه سازي كتابهاي گويا كه شامل محتواي متون مختلف اعم از درسي و    غير درسي به صورت ضبط شده بر روي كاست و CD است، از سال 1373 با همكاري مؤسسه رودكي و امام خميني آغاز شد و همچنان نيز ادامه دارد.

كتاب هاي بريل: تعدادي كتاب به خط بريل با موضوعات مختلفي نظير: نتهاي موسيقي كلاسيك، تاريخ موسيقي، داستانهاي بلند، قرآن كريم، قانون جامع معلولين و فهرستگان كتابهاي گويا به منظور استفاده نابينايان گردآوري شده است. اغلب اين كتابها اهدايي سازمانهاي مختلف به كتابخانه مي باشند.

پيايندها: كتابخانه ملي به طور منظم پيايندهايي به خط بريل، ويژه نابينايان گردآوري مي كند. از جمله عناوين موجود عبارتند از: بصير (فصلنامه )، بشري (ماهنامه)، هزاره سوم (هفته نامه)، ايران سپيد (روزنامه)